Mierny pokles dodávok plynu z Ruska eviduje aj E. ON

10. septembra 2014 18:19

Poľsko už skôr uviedlo, že objem plynu, ktorý mu dodáva spoločnosť Gazprom, od začiatku tohto týždňa klesol o prinajmenšom 20 %.

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Najväčšia nemecká energetická spoločnosť E. ON eviduje mierne zmenšenie dodávok plynu z Ruska. Povedal to v stredu hovorca firmy. Dodal však, že neexistuje dôvod pre znepokojenie vzhľadom na dostatočné zásoby. Poľsko už skôr v stredu uviedlo, že objem plynu, ktorý mu dodáva spoločnosť Gazprom, od začiatku tohto týždňa klesol o prinajmenšom 20 %.

„Ide o varovanie Európskej únii, aby so sankciami nešla ďalej,“ povedal Pawel Poprawa z Inštitútu energetických štúdií vo Varšave. Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System uviedol, že redukcia dodávok z Ruska ho donútila dočasne zastaviť reverzný tok zemného plynu na Ukrajinu. Import z Ruska pokrýva približne tretinu európskej spotreby plynu.

Poľsko hľadá partnerov v USA a Kanade, od ktorých by mohlo dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG). Uviedla to námestníčka poľského ministra hospodárstva Ilona Antoniszyn-Kliková. Očakáva sa, že USA začnú exportovať väčšie množstvá LNG v roku 2015, keďže krajina v máji tohto roka zmiernila obmedzenia vývozu.Čo si o tom myslíte?