Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
10. septembra 2014 18:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Mierny pokles dodávok plynu z Ruska eviduje aj E. ON

Poľsko už skôr uviedlo, že objem plynu, ktorý mu dodáva spoločnosť Gazprom, od začiatku tohto týždňa klesol o prinajmenšom 20 %.

Najväčšia nemecká energetická spoločnosť E. ON eviduje mierne zmenšenie dodávok plynu z Ruska. Povedal to v stredu hovorca firmy. Dodal však, že neexistuje dôvod pre znepokojenie vzhľadom na dostatočné zásoby. Poľsko už skôr v stredu uviedlo, že objem plynu, ktorý mu dodáva spoločnosť Gazprom, od začiatku tohto týždňa klesol o prinajmenšom 20 %.

„Ide o varovanie Európskej únii, aby so sankciami nešla ďalej,“ povedal Pawel Poprawa z Inštitútu energetických štúdií vo Varšave. Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System uviedol, že redukcia dodávok z Ruska ho donútila dočasne zastaviť reverzný tok zemného plynu na Ukrajinu. Import z Ruska pokrýva približne tretinu európskej spotreby plynu.

Poľsko hľadá partnerov v USA a Kanade, od ktorých by mohlo dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG). Uviedla to námestníčka poľského ministra hospodárstva Ilona Antoniszyn-Kliková. Očakáva sa, že USA začnú exportovať väčšie množstvá LNG v roku 2015, keďže krajina v máji tohto roka zmiernila obmedzenia vývozu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame