MH: Plynovej krízy sa báť nemusíme

26. augusta 2016 15:05
SITA

V zásobníkoch plynu bolo k 5. augustu tohto roka uskladnených 3,2 miliárd metrov kubických plynu, čo je viac ako 82 % z celkovej kapacity.

Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP

Slovensko sa už pripravuje na zimnú vykurovaciu sezónu. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zisťovalo, ako je Slovensko pripravené na prípadné problémy s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. „Naša energetická bezpečnosť v dodávkach plynu je významne vyššia ako v januári 2009, keď prišlo k prerušeniu dodávok z Ruskej federácie. Je to aj výsledkom dokončenia úspešných projektov týkajúcich sa cezhraničných prepojení a úpravou existujúcich prepojení na reverzný tok,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Okrem iného sa bude Slovensko v prípade plynovej krízy spoliehať aj na zásobníky plynu. V nich bolo k 5. augustu tohto roka uskladnených 3,2 miliárd metrov kubických plynu, čo je viac ako 82 % z celkovej kapacity. Okrem legislatívnych opatrení štát aj plynárenské spoločnosti zrealizovali, respektíve pokračujú v strednodobých a dlhodobých opatreniach, predovšetkým v projektoch, ktoré diverzifikáciou zdrojov a prepravných ciest zabránia obmedzeniu dodávok plynu pre slovenských odberateľov. „Ide o možnosti reverzných tokov plynu z Českej republiky, z Rakúska a z Maďarska, ako aj príprava slovensko-poľského plynárenského prepojenia,“ konštatoval Stano.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?