Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP
26. augusta 2016 15:05 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

MH: Plynovej krízy sa báť nemusíme

V zásobníkoch plynu bolo k 5. augustu tohto roka uskladnených 3,2 miliárd metrov kubických plynu, čo je viac ako 82 % z celkovej kapacity.

Slovensko sa už pripravuje na zimnú vykurovaciu sezónu. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zisťovalo, ako je Slovensko pripravené na prípadné problémy s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. „Naša energetická bezpečnosť v dodávkach plynu je významne vyššia ako v januári 2009, keď prišlo k prerušeniu dodávok z Ruskej federácie. Je to aj výsledkom dokončenia úspešných projektov týkajúcich sa cezhraničných prepojení a úpravou existujúcich prepojení na reverzný tok,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Okrem iného sa bude Slovensko v prípade plynovej krízy spoliehať aj na zásobníky plynu. V nich bolo k 5. augustu tohto roka uskladnených 3,2 miliárd metrov kubických plynu, čo je viac ako 82 % z celkovej kapacity. Okrem legislatívnych opatrení štát aj plynárenské spoločnosti zrealizovali, respektíve pokračujú v strednodobých a dlhodobých opatreniach, predovšetkým v projektoch, ktoré diverzifikáciou zdrojov a prepravných ciest zabránia obmedzeniu dodávok plynu pre slovenských odberateľov. „Ide o možnosti reverzných tokov plynu z Českej republiky, z Rakúska a z Maďarska, ako aj príprava slovensko-poľského plynárenského prepojenia,“ konštatoval Stano.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies