Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA
3. augusta 2016 11:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

MH: Dodávka plynu bola vlani bez problémov

V minulom roku sa nevyskytli žiadne závažné incidenty, ktoré by narušili dodávku zemného plynu pre odberateľov plynu.

Dodávka zemného plynu slovenským spotrebiteľom bola v minulom roku bezproblémová. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vo svojej pravidelnej ročnej správe, v minulom roku sa nevyskytli žiadne závažné incidenty, ktoré by narušili dodávku zemného plynu pre odberateľov plynu. „Boli zabezpečené plynulé a bezpečné dodávky plynu pre všetkých odberateľov,“ uviedol rezort hospodárstva, podľa ktorého prepravná sieť, distribučné siete a podzemné zásobníky plynu boli prevádzkované spoľahlivo a bezpečne, pričom plne pokrývali dopyt domáceho trhu.

Vzťahy Ukrajina – Rusko

Za jediné narušenie pokoja vlani v plynárenskom odvetví možno považovať len komplikované vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Väčšiemu problému s dodávkami plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej do západnej Európy nakoniec zabránil s prispením Európskej komisie tzv. zimný balíček. V ňom boli stanovené základné podmienky dodávky plynu pre Ukrajinu, ktoré do značnej miery znamenali aj stabilitu pre plyn tranzitovaný do ďalších krajín. „Vzájomné vzťahy však aj naďalej zostávajú komplikované. Európska komisia na základe doterajších výsledkov sa bude snažiť aj pre ďalšie obdobie dohodnúť s Ruskou federáciou a Ukrajinou bezpečné dodávky plynu pre Ukrajinu ako aj jeho tranzit cez ukrajinské územie pre odberateľov v krajinách Európskej únie,“ upozornil rezort hospodárstva.

Teplá zima

Spotreba zemného plynu na Slovensku dosiahla v minulom roku takmer 4,8 miliardy metrov kubických plynu. „Na celkovú spotrebu plynu mal vplyv najmä charakter zimy, ktorá sa zaradila medzi doteraz najteplejšie,“ spresnilo ministerstvo, podľa ktorého do budúcnosti možno očakávať stagnáciu spotreby plynu. Zhruba 98 % domácej spotreby plynu tvorí import. Domáca ťažba zemného plynu vlani dosiahla 86 miliónov metrov kubických.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies