Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

MF uvažuje na zrušením výnimiek pri energetických daniach

Ministerstvo financií SR (MF) uvažuje nad zrušením výnimiek pri energetických daniach. Rezort financií od toho očakáva dodatočný príjem do štátnej kasy. „Na Slovensku v súčasnosti existuje relatívne vysoký počet fakultatívnych, to jest dobrovoľných oslobodení energetických daní pri elektrine, uhli či zemnom plyne. Ich zrušenie by prispelo k zvýšeniu výnosu o približne 50 mil. eur ročne,“ uviedlo ministerstvo vo svojom Programe stability na roky 2013 až 2016.

Rezort financií si nevie predstaviť, že by sa energetické dane výraznejšie zvyšovali. „Pôsobilo by to mimoriadne regresívne, to jest dochádzalo by k neúmernému zaťaženiu nízkopríjmových domácností, nakoľko v podmienkach Slovenska v súčasnosti na základe samotnej spotreby predovšetkým zemného plynu nie je možné dostatočne spoľahlivo odhadnúť reálne bohatstvo domácností,“ uviedlo ministerstvo.

Vydýchnuť si môžu aj motoristi. Ministerstvo financií totiž v plánovanom období nevidí priestor ani na zvyšovanie spotrebnej dane z pohonných hmôt. Rezort sa totiž obáva, že po prípadnom zvýšení tejto spotrebnej dane by sa cena benzínov a nafty natoľko zvýšila, že Slovensko by už vo svojom regióne nebolo schopné byť konkurencieschopné. „Už dnes je cena benzínu vyššia ako priemerná cena v okolitých krajinách. Cena nafty dosahuje priemernú úroveň v rámci regiónu. Privysoké daňové zaťaženie pohonných hmôt by preto v prípade Slovenska vzhľadom na jeho geografické špecifiká predstavovalo riziko nenaplnenia očakávaného výnosu,“ konštatoval rezort financií.

Podľa ministerstva financií je potrebné bližšie sa pozrieť na podporu obnoviteľných zdrojov energií a ťažby uhlia. „Prehodnotíme podporu obnoviteľných zdrojov energií, kombinovanej výroby elektriny a tepla a ťažby uhlia s cieľom nákladovo efektívne dosiahnuť ciele Európskej únie v tejto oblasti a minimalizovať negatívne dopady na ceny elektriny,“ konštatoval rezort v programe stability.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame