Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
20. marca 2015 11:19 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Mezenskej a Feckovi neprešla novela zákona o energetike

Ide už o tretí pokus. Novelu zákona sa im nepodarilo v parlamente presadiť už v rokoch 2012 a 2013.

Poslancom OĽaNO Helene Mezenskej a Martinovi Feckovi ani na tretíkrát nevyšiel zámer zmeniť zákon o energetike. Nepáči sa im súčasné znenie zákona o energetike, ktoré podľa nich nedostatočne odškodňuje vlastníkov pozemkov, na ktorých energetické spoločnosti postavili, respektíve chcú postaviť napríklad elektrické vedenie. „Navrhujeme preto prijať také opatrenia, ktoré minimalizujú negatívny dopad súčasnej právnej úpravy na súkromný život občanov,“ zdôvodnili svoje kroky poslanci z OĽaNO. Mezenskej a Feckovi sa novelu zákona nepodarilo v parlamente presadiť už v rokoch 2012 a 2013.

Poslanci navrhovali napríklad jednorazovú primeranú náhradu za zriadenie vecného bremena a opakovanú primeranú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Mezenská a Fecko v energetickej novele taktiež chceli presadiť, aby vecné bremeno bolo zapísané v katastri nie na celý pozemok, ale iba na jeho nutnú časť, na ktorej sa vecné bremeno reálne nachádza. Zároveň plánovali, aby vlastníci pozemkov za túto časť pozemku nemuseli platiť daň.

Navrhovaná právna úprava sa mala týkať nielen vlastníkov, na ktorých pozemku sa bude takáto stavba realizovať v budúcnosti, ale aj tých vlastníkov, na ktorých pozemku taká stavba stojí už dnes. Podľa poslancov by išlo o tzv. nepravú retroaktivitu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies