Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Liptovský Mikuláš
Ilustračné foto SITA
7. mája 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Mesto Liptovský Mikuláš chce získať 20 % v teplárni

Mesto Liptovský Mikuláš chce získať 20 % akcií teplárenskej spoločnosti LMT, sľubuje si od toho pravidelný podiel na zisku a vplyv na ceny tepla. „Mesto do LMT vstúpi bez potreby finančného vkladu. Miesto neho do spoločnosti vloží objekt, ktorý je súčasťou tepelného hospodárstva, a ktorý má LMT od nás v nájme,“ povedal liptovskomikulášsky poslanec a predseda ekonomickej komisie mesta Dušan Vinčur. Podľa znaleckého posudku má dvadsať percent akcií LMT hodnotu 2,7 milióna eur. Stanovy spoločnosti budú podľa Vinčura upravené tak, aby strategické rozhodnutia nemohli byť urobené bez hlasu mesta. „Našich dvadsať percent bude mať váhu kontrolného balíka,“ dodal Vinčur.

Teplárenská spoločnosť zároveň od mesta odkúpi zariadenia, ktoré má teraz v nájme. „Za ne získame okamžitú hotovosť 1,4 milióna eur. Poslancom navrhnem, aby sme ich použili na konkrétne investičné akcie,“ povedal primátor Alexander Slafkovský. Výhodou spoluvlastníckeho podielu mesta v LMT má byť aj pravidelný podiel na zisku, ktorý podľa Slafkovského môže každoročne priniesť do rozpočtu približne 120-tisíc eur. Mesto sa navyše zbaví rizika povinného odkúpenia technológií teplárne.

Spoločnosť LMT si totiž v roku 2008 prenajala tepláreň na dvadsať rokov s tým, že v roku 2028 mesto vyplatí nájomcovi zostatkovú hodnotu jeho investícií do technológie výroby tepla. „Občanom som pred voľbami sľúbil, že urobím všetko pre to, aby mesto získalo na tepelné hospodárstvo opäť vplyv. Ak poslanci na májovom zastupiteľstve náš vstup do spoločnosti LMT schvália, staneme sa spoluvlastníkom prosperujúcej spoločnosti na výrobu tepla,“ dodal primátor Liptovského Mikuláša.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame