Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
28. decembra 2015 10:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Mestá a obce chcú ušetriť na energiách

Samosprávy, ktoré už realizujú úsporné opatrenia na zníženie energetickej náročnosti, sa zameriavajú najmä na aktivity smerujúce k modernizácii verejného osvetlenia.

Slovenské mestá a obce sa začínajú zaujímať o to, ako viac ušetriť na spotrebe energií. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) urobilo prieskum, podľa ktorého vyše 80 % samospráv už v súčasnosti realizuje úsporné opatrenia na znižovanie energetickej náročnosti verejných zariadení, ako sú napríklad školy, domovy dôchodcov, či rôzne kultúrne stánky. „Z miest a obcí, ktoré doposiaľ neprijali opatrenia zamerané na znižovanie energetickej náročnosti, uviedlo vyše 60 %, že o takýchto opatreniach uvažujú,“ dodal hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Modernizujú osvetlenia

Samosprávy, ktoré už realizujú úsporné opatrenia na zníženie energetickej náročnosti, sa zameriavajú najmä na aktivity smerujúce k modernizácii verejného osvetlenia. Je ich takmer 40 %. Znižovanie energetickej náročnosti mestských a obecných úradov uskutočnilo 28 % respondentov. Aktivity samospráv smerujú do prostredia škôl, sociálnych a kultúrnych zariadení. Mestá a obce investujú aj do obnovy tepelných rozvodov. „Výsledky tohto prieskumu dokazujú snahu samospráv šetriť financie a efektívne spravovať verejný majetok. Svedčí to o tom, že miest a obcí, ktoré už realizujú tieto opatrenia, je viac ako polovica zo samospráv. Tie, ktoré sa doposiaľ nevenovali znižovaniu energetickej náročnosti, uvažujú o ich zavedení,“ skonštatoval predseda ZMOS Michal Sýkora.

Združenie zrealizovalo prieskum v novembri a decembri tohto roka na vzorke 287 samospráv, v ktorých žije viac ako 972 tisíc obyvateľov. Prieskum bol súčasťou aktivít v rámci Národného projektu ZMOS Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame