Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
24. februára 2014 14:09 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Mestá a obce čaká nová povinnosť

Samosprávy musia do konca marca po prvý raz zaslať do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti súhrnné údaje o spotrebe energie za prechádzajúci rok.

Predstavitelia miest a obcí by už mali myslieť na svoju novú povinnosť. Do konca marca musia totiž po prvý raz zaslať do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti súhrnné údaje o spotrebe energie za prechádzajúci rok. Samosprávam by to malo pomôcť pri šetrení s energiami. „Len ak budeme poznať aktuálny stav a reálnu spotrebu energie v obciach, bude možné optimálne nastaviť realizáciu rôznych podporných opatrení zameraných na zníženie spotreby energie a vyhodnotiť ich prínos,“ uviedla na stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Ďalšia povinnosť

„Údaje o spotrebe energie v obciach majú pomôcť aj pri nastavení finančnej podpory zo štrukturálnych fondov v programovom období 2014 až 2020 ,“ doplnil ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Milan Muška. Ako dodal, nové príležitosti, ktoré obciam pomôžu znížiť spotrebu energie a tým aj výdavky na energiu, sú vítané, no povinností obecných samospráv je už veľa. Na stretnutí sa preto hovorilo aj o možnostiach ako obciam pri sumarizovaní údajov pomôcť a ako zber údajov zjednodušiť. Jedným z riešení by mohlo byť v budúcnosti prepojenie monitorovacieho systému efektívnosti s údajmi pripravovaného projektu dátového centra obcí a miest.

Nariadenie z Bruselu

Povinnosť sledovať, vyhodnocovať a raz ročne zasielať správy o spotrebe energie do monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie vyplýva obciam a vyšším územným celkom zo zákona o efektívnosti pri používaní energie. Požadované sú súhrnné údaje, uvádzajú sa za všetky druhy budov spolu v členení podľa druhu paliva. Prevádzkovateľom monitorovacieho systému je SIEA. Zriadenie monitorovacieho systému vyplynulo z európskej smernice o energetickej účinnosti konečného využitia energie a o energetických službách.

Sľubujú úsporu na energiách

„Monitorovanie je prvý krok k energetickej efektívnosti, pretože ak chce niekto usporiť energiu, potrebuje najskôr poznať jej spotrebu. Ak ju pozná, odborníci mu vedia ľahšie poradiť,“ vysvetľuje riaditeľka odboru metodológie, legislatívy a vzdelávania SIEA Kvetoslava Šoltésová. Ako dodáva, príkladov obcí, ktoré sa začali pozornejšie pozerať do faktúr za spotrebu energie a v lepšom prípade dali nainštalovať aj meracie zariadenia nie je síce veľa, ale majú už konkrétne pozitívne výsledky.

Pracovníci agentúry pomôžu

Údaje o spotrebe energie do monitorovacieho systému už zasielajú prevádzkovatelia rozvodov energie, energetickí audítori, obchodné energetické spoločnosti, ale aj ústredné orgány štátnej správy a organizácie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. SIEA už e-mailom oslovila všetky obce, mestá a vyššie územné celky, aby uviedli mená kontaktných osôb, ktoré budú za vypĺňanie údajov v elektronickom systéme zodpovedné. V nasledujúcich dňoch budú obciam zaslané prihlasovacie údaje do monitorovacieho systému. „Ak vzniknú pri vypĺňaní formuláru o spotrebe energie otázky, naši pracovníci sú samozrejme k dispozícii,“ konštatovala Šoltésová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies