Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Slovenské elektrárne
19. mája 2016 12:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Bude meškať dostavba Mochoviec? Kompetentní to nekomentujú.

Úrad jadrového dozoru SR sa nechce k dodržiavaniu harmonogramu dostavby Atómovej elektrárne Mochovce vyjadrovať. Slovenské elektrárne aktuálny stav analyzujú.

Minulý týždeň médiami prebehla informácia o ďalšom predražovaní dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Malo by ísť o pol miliardy eur navyše. Dostavba by sa tak dostala na úroveň 5,1 miliardy eur. Nešlo by o prvé navyšovanie prostriedkov na dostavbu mochoveckých blokov. Oficiálne by to bolo tretie. Na začiatku sa pohybovala dostavba na úrovni 2,8 miliardy eur. Neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur a následne akcionári Slovenských elektrární schválili rozpočet vo výške 4,6 miliardy eur. Každé predražovanie dostavby prinieslo so sebou aj posunutie termínov dostavby. V súčasnosti však kompetentní o posune termínov zatiaľ mlčia. Stále tak nateraz platí, že tretí blok by mal dodať prvú komerčnú elektrinu do siete v prvom kvartáli budúceho roka a štvrtý o rok neskôr.

ÚJD nechce komentovať

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý dozoruje celú dostavbu mochoveckých blokov, a ktorý vie, čo všetko sa ešte musí pred uvedením jadrového bloku do prevádzky urobiť, sa k prípadnému posunu termínov nechcel vyjadriť. „Nemáme vo svojej kompetencii vyhodnocovať termíny dodržiavania harmonogramu dostavby Mochoviec. Sledovanie dodržiavania termínov je úlohou akcionára,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká. Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú jadrové bloky, možné posunutie termínov zatiaľ nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. „Potvrdzujeme, že tím expertov, ktorí boli menovaní oboma akcionármi, práve pracuje na hodnotení projektových rizík. Výsledky zverejníme po dokončení tejto analýzy,“ reagovala hovorkyňa elektrární Janka Burdová.

Súčasná situácia pri dostavbe

Úrad v súčasnosti pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku monitoruje priebeh montáže zariadenia bloku. „Inšpektori úradu sa zúčastňujú na takzvaných stavebných skúškach, pri ktorých sa kontroluje zhoda skutočného vyhotovenia zariadení s projektom, ako aj splnenie a vydokladovanie definovaných požiadaviek na kvalitu vybraných zariadení. Zároveň monitorujú pomontážne čistiace operácie,“ dodala Hosťovecká. Úrad v súčasnosti taktiež dozoruje priebeh vykonávaných neaktívnych testov a tlakových skúšok zariadení tretieho bloku a kontroluje ich výsledky. „Priebežne overujeme aj osobitú odbornú spôsobilosť vybraných zamestnancov určených pre budúcu prevádzku nových jadrových blokov v Mochovciach,“ doplnila Hosťovecká. Slovenské elektrárne musia podľa ÚJD pred začiatkom prevádzky nového jadrového bloku zabezpečiť pripravenosť všetkých zariadení, ktoré sú potrebné k spúšťaniu, pripravenosť dokumentácie a pripravenosť personálu na spúšťanie.

Nevyhli sa problémom

Na začiatku roka elektrárne zahájili kontrolnú montáž reaktora, počas ktorej sa jednotlivé vnútroreaktorové časti postupne zavážajú do reaktora a vykonávajú sa potrebné montážne a kontrolné operácie na ich precízne osadenie v tlakovej nádobe. Pri týchto činnostiach kontrolný orgán zistil určité nedostatky. „Zaznamenali sme nedostatky pri odovzdávaní niektorých systémov do neaktívnych skúšok, celkovom plánovaní, koordinácií a realizácií tlakových skúšok jednotlivých potrubných okruhov, ako aj pri organizácii pomontážnych čistiacich operácií,“ uzavrela Hosťovecká. Podľa nej však úrad pozitívne hodnotí celkový manažment konfigurácií aplikovaný pri hlavných systémoch kontroly a riadenia.

Aktuálna dostavanosť

Podľa aktuálnych údajov zverejnených na internetovej stránke slovenského dominantného výrobcu elektriny je tretí blok v súčasnosti dostavaný na 91,4 %.  Koncom minulého roka bol pritom spomínaný jadrový blok dostavaný na 80 %. Pokrok dosiahli elektrárne aj pri dostavbe štvrtého bloku. Ten je v súčasnosti hotový na takmer 74 %. Koncom vlaňajška to pritom bolo na úrovni zhruba 60 %.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – poz. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame