Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Medzinárodný menový fond tešia ceny ropy na trhoch

Ropa ťažba more
Ilustračné foto statoil.com

Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová však zároveň varovala, že nízke ceny mimoriadne uškodia niektorým exportérom.

Klesajúce ceny ropy sú pre svetovú ekonomiku ako celok pozitívom, hoci individuálnych exportérov môžu poškodiť. V pondelok to vyhlásila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. „Pri predpokladanom tridsaťpercentnom poklese (cien ropy) je pravdepodobný dodatočný rast vo výške 0,8 % (v ekonomickom raste) vo väčšine rozvinutých ekonomík, pretože všetky sú importérom ropy,“ povedala Lagardeová, pričom vyzdvihla USA, Európu, Japonsko a Čínu.

Od júna sa ceny ropy znížili o 40 %. Dôvodom je predovšetkým nadmerná ponuka ropy. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) minulý týždeň rozhodla o tom, že produkciu ropy nezníži. Lagardeová však varovala, že nízke ceny mimoriadne uškodia niektorým exportérom. Podľa jej slov ide predovšetkým o Rusko, Irán, Venezuelu a Nigériu. V prípade Venezuely export ropy tvorí 96 % hodnoty vývozu z krajiny.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. decembra 2014 9:53

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...