Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
14. júna 2016 11:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Medzinárodná energetická agentúra očakáva v budúcom roku prebytky

Globálny dopyt po rope bude podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku v tomto aj budúcom roku rásť tempom 1,3 mil. barelov denne.

Rovnováha na globálnom trhu s ropu sa obnoví v druhej polovici tohto roka, v prvej polovici nasledujúceho sa však pravdepodobne opäť začnú vytvárať prebytky. Uviedla to v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (EIA). Globálny dopyt po rope bude podľa organizácie v aktuálnom roku rásť tempom 1,3 mil. barelov denne (bpd), čo predstavuje zrýchlenie oproti májovej prognóze rastu o 1,2 mil. bpd. Tempom 1,3 mil. bpd sa má dopyt zvyšovať aj v roku 2017.

Zásoby ropy na globálnych trhoch za celý budúci rok klesnú iba veľmi mierne o 0,1 mil. bpd, prognózuje ďalej EIA. K zmierneniu nerovnováh prispeli výpadky produkcie v krajinách ako Nigéria a Líbya, tie sa však môžu vrátiť na trhy a silný rast dopytu z úvodu roka nemusí pretrvať, upozornila organizácia so sídlom v Paríži. Očakávaný rast dopytu v tomto a budúcom roku v prevažnej miere zabezpečia štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC). V máji produkcia v rámci OPEC klesla o 100 tis. bpd na 32,61 mil. bpd. V porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška však bola vyššia o 500 tis. bpd.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame