Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto SITA
8. februára 2015 11:05 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Medzi najväčšími platiteľmi daní aj energetické firmy

Najvyššiu daň z príjmov v roku 2013 odviedla spoločnosť Eustream. Prvú päťku uzatvára spoločnosť SPP – distribúcia, ktorá odviedla 38,611 mil. eur.

Najvyššiu daň z príjmu v roku 2013 neodviedli telekomunikačné firmy, ale spoločnosť Eustream. Vyplýva to z opraveného zoznamu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií na svojej stránke. Eustream podľa neho odviedol 97,698 mil. eur. Aj na druhom mieste sa ocitla spoločnosť, ktorá v pôvodnom zozname nefigurovala. KIA Motors Slovensko, s.r.o. odviedla 83,452 mil. eur. Až na tretie miesto tak spadol pôvodne prvý Slovak Telekom so 45,970 mil. eur, nasledovaný spoločnosťou Orange Slovensko so 42,395 mil. eur. Prvú päťku uzatvára spoločnosť SPP – distribúcia, ktorá odviedla 38,611 mil. eur.

Milióny od Nafty

Viac ako 10 mil. eur na dani z príjmov pritom do rozpočtu za rok 2013 odviedlo podľa zoznamu 22 spoločností. Nechýbali medzi nimi napríklad Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Nafta, Continental Matador, Allianz – Slovenská poisťovňa ale ani energetické distribučné spoločnosti či firma ESET, ktorá odviedla na dani z príjmov takmer 17,7 mil. eur. Len týchto prvých 22 firiem zo zoznamu platiteľov dane z príjmov pritom do rozpočtu prispelo celkovou sumou viac ako 683 mil. eur.

Ide im o transparentnosť

„Našim cieľom je takýmto zoznamom zvýšiť informovanosť verejnosti o tom, ako firmy na Slovensku platia dane a prispieť k väčšej daňovej transparentnosti podnikateľského prostredia,“ povedal ešte vo štvrtok na margo zverejnených údajov minister financií SR Peter Kažimír. Tento zoznam ministerstvo zverejňuje na základe novely zákona o správe daní platnej od 1. januára 2015. Zoznam pozostáva z verejne dostupných údajov registra účtovných závierok za rok 2013 a uvádza sa v ňom obchodné meno alebo názov právnickej osoby, jej sídlo, identifikačné číslo a výška splatnej dane. Firmy sú zoradené podľa výšky splatnej dane od najvyššej po najnižšiu.

Ministerstvo financií pritom tvrdí, že zoznamy o tom, ako firmy platia dane, bude aktualizovať z dostupných údajov na štvrťročnej báze. Údaje budú zohľadňovať posledné dostupné účtovné obdobie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies