Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic SITA
11. septembra 2013 17:46 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Materiál o SPP vraj pripravovalo aj J&T, Lipšica to pobúrilo

Vláda Roberta Fica je podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica prepojená s oligarchami a spriaznenými finančnými skupinami. Má to potvrdzovať podľa neho najnovšia kauza, ktorá sa týka odkúpenia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom. Poslanca pobúril fakt, že meno spoločnosti J&T Investment Advisors figuruje vo vlastnostiach elektronickej verzie dokumentu o predaji 49-percentného podielu SPP, a o ktorom minulý týždeň rokovala vláda.

„Dnes vládne materiály nerobí vláda Roberta Fica, ale finančná skupina J&T. Fico sľuboval občanom vo voľbách istoty. Ale v skutočnosti

sľuboval istoty len oligarchom a spriazneným finančným skupinám, ktoré

ho ovládajú,“ povedal Lipšic, ktorý žiada hlavu ministra Malatinského a plánuje obrátiť sa aj na brannobezpečnostný parlamentný výbor. „Táto kauza má aj výrazný bezpečnostný parameter. Ak na Slovensku nevládne vláda, ale oligarchovia, tak to je niečo, o čom by mal rokovať aj bezpečnostný výbor,“ konštatoval Lipšic.

SPP odmieta, že ide o kauzu

Českú spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorej podiel v SPP štát chce odkúpiť, ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T. Samotný SPP tak odmieta, že by išlo o nejakú kauzu. Ako informoval hovorca plynárov Peter Bednár, materiálu predchádzal predinvestičný audit, ktorého sa zúčastnili poradcovia oboch akcionárov (EPH a štát – poz. redakcie) a predstaviteľov SPP. „V rámci tohto auditu pretekali medzi poradcami a spoločnosťou stovky materiálov,“ dodal Bednár.

Jedným z členov tímu za SPP bol aj poradca predstavenstva SPP, ktorý pred nástupom do plynární pracoval pre spoločnosť J&T Investment Advisors. Tá sa v roku 2010 dostala do štruktúry EPH a dnes má názov EPH Investments Advisors. „Po nástupe do SPP až doteraz pracoval na svojom starom počítači, ktorý označuje dokumenty značkou predchádzajúceho zamestnávateľa. Keďže poradcovia si medzi sebou vymieňali informácie, niektorý z poradcov väčšinového akcionára pri tvorbe materiálu do vlády použil časť údajov, ktoré pripravoval práve poradca predstavenstva SPP,“ vysvetlil Bednár.

Minister Malatinský: Máme čisté svedomie

Šéf rezortu hospodárstva Tomáš Malatinský obvinenia odmieta a hovorí, že vládny dokument vznikol na základe podkladov od spoločnosti EPH, ktoré potom pracovníci ministerstva a jeho poradcovia rozšírili do podoby vládneho materiálu. Podklady mal podľa Tomáša Malatinského ministerstvu poskytnúť Miroslav Haško, ktorý v súčasnosti pôsobí vo vedení SPP, kam prešiel z pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH. „Ja nepovažujem za dôležité, že v tom materiáli, ktorý predkladáme, môžu byť aj podklady od nášho partnera. Máme čisté svedomie,“ skonštatoval Malatinský.

Spoločnosť J&T Investment Advisors neexistuje viac ako tri roky.

Ako reagoval hovorca firmy EPH Daniel Častvaj, v procesu prípravy materiálu sa riešilo veľa odborných otázok. „Ohľadom určitej problematiky súvisiacej s Gazpromom bol o konzultáciu požiadaný pán Miroslav Haško, poradca predstavenstva SPP, predtým zamestnaný v spoločnosti EP Investment Advisors, ktorá pred vyše troma rokmi pôsobila pod názvom J&T Investment Advisors. Pán Haško poskytol stručné informácie o danej problematike a pretože používa starý notebook, jeho softvér bol registrovaný ešte na spoločnosť J&T Investment Advisors. Tak sa jeho „stopa“ dostala do súboru,“ vysvetlil Častvaj. Spoločnosť EPH považuje obvinenia poslanca Lipšica za nekorektné, neférové a za búrku v pohári vody.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame