Mantra znie: diverzifikácia a regulácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Generálny riaditeľ MET Slovakia Dušan Randuška. MET Slovakia

„Najdôležitejšiu úlohu v plynárenstve v Európskej únii v najbližšej dobe bude hrať uvedomenie politikov,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti MET Slovakia Dušan Randuška.

Slovenský trh s plynom citlivo vníma európsku politickú agendu. Pokiaľ ide o diverzifikáciu dopravných ciest a tiež diverzifikáciu zdrojov, Európa je „dobre plynofikovaná“. Najväčšie zásoby zemného plynu sa nachádzajú v relatívne dostupných vzdialenostiach s vybudovanou prepravnou infraštruktúrou, ale okrem toho, plyn je aj politický faktor. Zásoby sú dlhodobé, plyn je transparentný a čistý a má nízke riziko prevádzky. Okrem existujúcej dobrej infraštruktúry sú európske krajiny a ich obyvatelia nastavení na jeho používanie. Pri žiadnom cenovom vyjednávaní s odberateľmi sa však nevyhneme takmer politickej diskusii.

Aj slovenské Ministerstvo hospodárstva každoročne opakuje nevyhnutnosť podpory efektívnej a nákladovo prijateľnej diverzifikácie zdrojov plynu a diverzifikácie dopravných ciest plynu. V preklade to znamená, že diverzifikácia zdrojov bude vždy o cene plynu.

Ruský dodávateľ Gazprom má z geografického pohľadu najlepšiu možnosť dodávať plyn za konkurencieschopné ceny, otázna je a bude jeho  ochota reflektovať reálny vývoj cien na európskych burzách. Po prvotnom otáľaní v prvej polovici tohto desaťročia pochopil túto nevyhnutnosť a vývozné ceny, respektíve cenotvorbu, prispôsobuje novej realite. V súčasnosti opäť export do EU rastie. A zdá sa, že Únia má apetít na ďalšie nákupy ruského plynu, o čom svedčia ostatné štatistiky a výhľady exportu ruského plynu do EU pre nadchádzajúce obdobie.

Téma prílišnej regulácie je aj energetickou témou v Európskej únii. Brusel má tendenciu zavádzať nové a nové smernice. Najväčší tlak cítiť v oblasti harmonizácie transportných sústav na prepravu plynu medzi členskými krajinami. Brusel sa usiluje o to, aby plynovody boli lepšie prepojené, rástla efektivita prepravy s cieľom zvýšenia jej bezpečnosti a zníženia poplatkov za prepravu. Má to svoju logiku, ale vo všeobecnosti každá regulácia deformuje trh. Úlohu Bruselu vidím ako pozíciu prirodzeného regulátora prostredia, ktorý vytvára vhodné ekonomické prostredie pre ďalší rozvoj celého plynárenského hodnotového reťazca, na konci ktorého sú bezpečné dodávky plynu pre zákazníkov v EU. Ak tento biznis model získa na váhe, umožní to nielen bezpečné dodávky, ale aj investície do sietí a garantovanú návratnosť, V tomto kontexte je však nie celkom pochopiteľná diskriminácia napr. dlhodobých kontraktov na nákup plynu či spoločný nákupca plynu pre celú EU resp. pretrvávajúca ambícia o silnom európskom regulátorovi.

Najdôležitejšiu úlohu v plynárenstve v Európskej únii v najbližšej dobe bude hrať uvedomenie politikov. Zásoby zemného plynu sú garantované na viac ako 250 rokov, je tu technologicky vyspelá a bezpečná  infraštruktúra prepravy a skladovania plynu a alternatívne zdroje nie sú ešte v súčasnosti stabilným a dlhodobým riešením. Je strategicky dôležité a ekonomicky odôvodniteľné, aby si plyn zachoval svoju pozíciu v energetickom mixe jednotlivých krajín, a aby politická klíma vytvárala priestor na korektné rokovania s dlhodobými dodávateľmi zemného plynu do EU. Tým bude garantovaná bezpečnosť dodávok.

Dušan Randuška, generálny riaditeľ MET Slovakia

MET International a.s., dcérska spoločnosť MET Group patrí do prvej trojky obchodníkov na najväčšej stredoeurópskej plynárenskej burze v Rakúsku (gas hub). V roku 2016 bola realizovaná prvá dodávka skvapalneného zemného plynu (LNG) ) na európsky trh a ďalšie dcérske spoločnosti MET Holding AG vznikli na Ukrajine a v Španielsku. MET International je spoločnosť aktívna na 25 plynárenských trhoch v Európe a obchoduje na 21 plynárenských burzách. Portfólio dodávok zemného plynu reprezentuje viac ako 5 miliárd metrov kubických ročne.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať