Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Manažéri z Gazpromu vraj brali úplatky

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Denník Tages-Anzeiger uviedol, že dvaja manažéri Gazpromu a ďalší dvaja ľudia by mohli byť vo Švajčiarsku obvinení pre úplatky v rokoch 2004 a 2006 v súvislosti s výstavbou plynovodu Jamal. Prokuratúra vyšetrovanie potvrdila.

Manažérom ruského štátneho exportéra plynu Gazprom hrozí obvinenie z korupcie vo Švajčiarsku. Uviedol to v utorok úrad švajčiarskeho federálneho prokurátora, ktorý tak potvrdil predošlé správy švajčiarskych médií. „Federálny prokurátor vedie vyšetrovanie štyroch ľudí podozrivých zo sprenevery, falšovania dokumentov, prania špinavých peňazí a podplácania zahraničných vládnych predstaviteľov,“ konštatoval úrad prokurátora vo vyhlásení. Švajčiarsky denník Tages-Anzeiger v pondelok uviedol, že dvaja manažéri Gazpromu a ďalší dvaja ľudia by mohli byť obvinení pre úplatky v rokoch 2004 a 2006 v súvislosti s výstavbou plynovodu Jamal, ktorý dopravuje plyn zo Sibíri do Nemecka.

Gazprom v odpovedi na otázky agentúry Reuters uviedol, že od švajčiarskych prokurátorov nedostal nijaké žiadosti ani informácie. Švajčiarska federálna prokuratúra vlani v novembri uzavrela vyšetrovanie spoločnosti Siemens Industrial Turbomachinery (SIT), ktorá je dcérou nemeckého Siemensu. Spoločnosť SIT uznala, že adekvátne nedodržala pravidlá v súvislosti s projektom plynovodu Jamal. Firma Švajčiarsku zaplatila 10,6 mil. USD odškodné za nezákonne dosiahnutý zisk.

Úrad švajčiarskeho federálneho prokurátora v novembri minulého roka uviedol, že firma SIT v rokoch 2004 až 2006 dala úplatky vysokopostaveným manažérom „najväčšej ruskej firmy produkujúcej zemný plyn“ prostredníctvom účtov vo švajčiarskych bankách. Úplatky súviseli s kontraktmi na dodávku plynových turbín, ktoré firma SIT získala počas výstavby plynovodu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. septembra 2014 16:57

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...