Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka EÚ Európska únia
Vlajka EÚ SITA
21. mája 2014 13:23 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Máme lepšie ceny elektriny ako priemer EÚ

Podľa Eurostatu cena za 100 kilowatthodín elektriny dosiahla na Slovensku v druhom polroku minulého roka 16,8 eur, čo bolo pod priemerom celej 28-člennej Európskej únie, a to 20,1 eur. Po zohľadnení kúpnej sily však bola elektrina na Slovensku šiestou najdrahšou v únii.

Ceny energií pre domácnosti na Slovensku boli v druhom polroku minulého roka nižšie ako priemer celej Európskej únie. Vyplýva to z analýzy európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorej priemerná cena za 100 kilowatthodín (kWh) elektrickej energie, vrátane daní, dosiahla na Slovensku 16,8 eura a medziročne klesla o 2,6 %. Priemerná cena za celú úniu dosiahla úroveň 20,1 eura pri raste o 2,8 %. Po zohľadnení kúpnej sily však bola elektrina na Slovensku šiestou najdrahšou v únii. Vyššiu cenu v tomto porovnaní mali len Cyprus, Nemecko, Portugalsko, Rumunsko a Poľsko. Cena za 100 kWh plynu pre domácnosti, vrátane daní, na Slovensku dosiahla v sledovanom období 5,2 eura, čo znamenalo rast o jedno percento. V rámci celej únie cena plynu stúpla taktiež o jedno percento na 7,1 eura.

Najvyššie ceny má Dánsko

Najvyšší nárast ceny elektriny medzi druhým polrokom 2012 a druhým polrokom 2013 v národnej mene Eurostat zaznamenal v Estónsku (22 %), v Grécku (20 %), v Rumunsku (17 %), vo Francúzsku a v Litve (zhodne 10 %). Najväčší pokles cien elektriny v sledovanom období evidoval Cyprus (-15 %), Maďarsko (-14 %), Španielsko (-9 %) a Bulharsko(- 8 %), zatiaľ čo ceny energií zostali stabilné v Lotyšsku, na Malte a vo Fínsku. Vôbec najvyššiu cenu za 100 kWh elektriny v rámci celej 28-člennej Európskej únie zaznamenalo Dánsko v prepočte na úrovni 29,4 eura, naopak najlacnejšiu elektrinu mali v Bulharsku, a to za 8,8 eura.

Porovnávali aj ceny plynu

Pri plyne najvyšší medziročný nárast cien v druhom polroku minulého roka zaznamenal Eurostat v Rumunsku (10 %), v Portugalsku (9 %) a vo Veľkej Británii (8 %). Najväčší pokles evidovalo Maďarsko (-15 %), Grécko (-13 %), Poľsko (-10 %), Belgicko, Česká republika, Lotyšsko a Slovinsko (zhodne -9 %). Podľa prepočtov najnižšiu cenu za 100 kWh plynu evidoval Eurostat v rámci celej únie v Rumunsku na úrovni 3,1 eura, naopak najdrahší plyn mali v Švédsku, a to za 12,2 eura.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame