Máme lepšie ceny elektriny ako priemer EÚ

21. mája 2014 13:23

Podľa Eurostatu cena za 100 kilowatthodín elektriny dosiahla na Slovensku v druhom polroku minulého roka 16,8 eur, čo bolo pod priemerom celej 28-člennej Európskej únie, a to 20,1 eur. Po zohľadnení kúpnej sily však bola elektrina na Slovensku šiestou najdrahšou v únii.

Vlajka EÚ Európska únia
Vlajka EÚ SITA

Ceny energií pre domácnosti na Slovensku boli v druhom polroku minulého roka nižšie ako priemer celej Európskej únie. Vyplýva to z analýzy európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorej priemerná cena za 100 kilowatthodín (kWh) elektrickej energie, vrátane daní, dosiahla na Slovensku 16,8 eura a medziročne klesla o 2,6 %. Priemerná cena za celú úniu dosiahla úroveň 20,1 eura pri raste o 2,8 %. Po zohľadnení kúpnej sily však bola elektrina na Slovensku šiestou najdrahšou v únii. Vyššiu cenu v tomto porovnaní mali len Cyprus, Nemecko, Portugalsko, Rumunsko a Poľsko. Cena za 100 kWh plynu pre domácnosti, vrátane daní, na Slovensku dosiahla v sledovanom období 5,2 eura, čo znamenalo rast o jedno percento. V rámci celej únie cena plynu stúpla taktiež o jedno percento na 7,1 eura.

Najvyššie ceny má Dánsko

Najvyšší nárast ceny elektriny medzi druhým polrokom 2012 a druhým polrokom 2013 v národnej mene Eurostat zaznamenal v Estónsku (22 %), v Grécku (20 %), v Rumunsku (17 %), vo Francúzsku a v Litve (zhodne 10 %). Najväčší pokles cien elektriny v sledovanom období evidoval Cyprus (-15 %), Maďarsko (-14 %), Španielsko (-9 %) a Bulharsko(- 8 %), zatiaľ čo ceny energií zostali stabilné v Lotyšsku, na Malte a vo Fínsku. Vôbec najvyššiu cenu za 100 kWh elektriny v rámci celej 28-člennej Európskej únie zaznamenalo Dánsko v prepočte na úrovni 29,4 eura, naopak najlacnejšiu elektrinu mali v Bulharsku, a to za 8,8 eura.

Porovnávali aj ceny plynu

Pri plyne najvyšší medziročný nárast cien v druhom polroku minulého roka zaznamenal Eurostat v Rumunsku (10 %), v Portugalsku (9 %) a vo Veľkej Británii (8 %). Najväčší pokles evidovalo Maďarsko (-15 %), Grécko (-13 %), Poľsko (-10 %), Belgicko, Česká republika, Lotyšsko a Slovinsko (zhodne -9 %). Podľa prepočtov najnižšiu cenu za 100 kWh plynu evidoval Eurostat v rámci celej únie v Rumunsku na úrovni 3,1 eura, naopak najdrahší plyn mali v Švédsku, a to za 12,2 eura.Čo si o tom myslíte?