Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda vodné
Ilustračné foto CNaene/FreeDigitalPhotos.net
3. marca 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Malú vodnú elektráreň chcú postaviť aj pri Hubovej

Ďalšia malá vodná elektráreň by mala vyrásť na rieke Váh v katastrálnom území obcí Hubová a Svošov. Postaviť ju chce spoločnosť Energo-Aqua, a.s. „Chceme využiť hydroenergetický potenciál rieky Váh na výrobu elektrickej energie,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Výstavba elektrárne by si mala vyžiadať zhruba 10 mil. eur.

Malá vodná elektráreň bude vyrábať elektrickú energiu prostredníctvom dvoch Kaplanových turbín s celkovým výkonom dva megawatty. S výstavbou elektrárne chce investor začať v budúcom roku, pričom ukončenie výstavby je naplánované o dva roky neskôr. Spoločnosť Energo-Aqua už získala pre svoj projekt od Ministerstva hospodárstva SR (MH) osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja.

Na Slovensku sa chystá výstavba sedemnástich malých vodných elektrární. Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. vlani uzatvoril so žiadateľmi o riečne profily nájomné zmluvy. Predpokladaný inštalovaný výkon uvedených malých vodných elektrární predstavuje spolu približne 13 megawattov. Podľa poslednej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyrobiť 450 gigawatthodín elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 gigawatthodín elektriny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame