Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský SITA
11. apríla 2014 17:53 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

MALATINSKÝ: Na výpadok dovozu plynu a ropy sme pripravení

V súčasnosti je v zásobníkoch plyn na zhruba 140 dní, zásoby ropy a ropných výrobkov sú k dispozícii na približne 150 dní.

Slovensko je po technickej stránke plne pripravené na riešenie situácie, ktorá by nastala v prípade obmedzenia alebo prerušenia dodávky ropy a plynu. Po rokovaní k aktuálnej situácii na Ukrajine a jej možných dôsledkoch na energetickú bezpečnosť Slovenska za účasti zástupcov všetkých relevantných prevádzkovateľov ropných a plynárenských infraštruktúr to uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Na rokovaní boli aj zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aktuálna situácia v zásobovaní zemným plynom na Slovensku je podľa Malatinského štandardná v zmysle platných zmlúv. V prípade, že by sa obmedzila alebo prerušila dodávka, bude možné podľa neho využiť plyn, ktorý je v súčasnosti uskladnený v podzemných zásobníkoch. V zásobníkoch je 1,7 mld. metrov kubických plynu. Ide o celkový objem, ktorí uskladňujú zákazníci so zmluvným vzťahom s prevádzkovateľmi zásobníkov. Predpokladané obdobie, počas ktorého by bolo možné využívať tieto zásoby, je pri aktuálnom charaktere počasia zhruba 140 dní. Ako ďalej uviedol minister, zároveň prediskutovali alternatívne možnosti prepravy plynu z Českej republiky alebo Rakúska a pripravenosť spoločnosti eustream, a.s. na takúto situáciu. Kapacity, ktoré sú k dispozícii na vstupe na Slovensko aktuálne, podľa neho výrazne prekračujú priemernú dennú spotrebu.

V prípade ropy a ropných produktov je situácia podľa Malatinského podobná. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii objem zásob ropy a ropných výrobkov na 150 dní. Pozostávajú z núdzových zásob (97 dní) a z komerčných zásob spoločností Transpetrol a Slovnaft. „V čase krízy je možné využiť alternatívny prepravný koridor – ropovod Adria. Ropovod má kapacitu 3,5 mil. ton ropy ročne. Po rekonštrukcii sa táto kapacita navýši na 6 mil. ton ropy ročne,“ dodal Malatinský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies