Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

MALATINSKÝ: Na výpadok dovozu plynu a ropy sme pripravení

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský SITA

V súčasnosti je v zásobníkoch plyn na zhruba 140 dní, zásoby ropy a ropných výrobkov sú k dispozícii na približne 150 dní.

Slovensko je po technickej stránke plne pripravené na riešenie situácie, ktorá by nastala v prípade obmedzenia alebo prerušenia dodávky ropy a plynu. Po rokovaní k aktuálnej situácii na Ukrajine a jej možných dôsledkoch na energetickú bezpečnosť Slovenska za účasti zástupcov všetkých relevantných prevádzkovateľov ropných a plynárenských infraštruktúr to uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Na rokovaní boli aj zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aktuálna situácia v zásobovaní zemným plynom na Slovensku je podľa Malatinského štandardná v zmysle platných zmlúv. V prípade, že by sa obmedzila alebo prerušila dodávka, bude možné podľa neho využiť plyn, ktorý je v súčasnosti uskladnený v podzemných zásobníkoch. V zásobníkoch je 1,7 mld. metrov kubických plynu. Ide o celkový objem, ktorí uskladňujú zákazníci so zmluvným vzťahom s prevádzkovateľmi zásobníkov. Predpokladané obdobie, počas ktorého by bolo možné využívať tieto zásoby, je pri aktuálnom charaktere počasia zhruba 140 dní. Ako ďalej uviedol minister, zároveň prediskutovali alternatívne možnosti prepravy plynu z Českej republiky alebo Rakúska a pripravenosť spoločnosti eustream, a.s. na takúto situáciu. Kapacity, ktoré sú k dispozícii na vstupe na Slovensko aktuálne, podľa neho výrazne prekračujú priemernú dennú spotrebu.

V prípade ropy a ropných produktov je situácia podľa Malatinského podobná. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii objem zásob ropy a ropných výrobkov na 150 dní. Pozostávajú z núdzových zásob (97 dní) a z komerčných zásob spoločností Transpetrol a Slovnaft. „V čase krízy je možné využiť alternatívny prepravný koridor – ropovod Adria. Ropovod má kapacitu 3,5 mil. ton ropy ročne. Po rekonštrukcii sa táto kapacita navýši na 6 mil. ton ropy ročne,“ dodal Malatinský.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 11. apríla 2014 17:53

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...