Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
16. septembra 2015 12:14 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Majiteľov veľkých budov čaká izolácia tepelných rozvodov

Rozvody tepla a teplej vody budú musieť tepelne zaizolovať všetci majitelia a správcovia budov s úžitkovou plochou nad tisíc metrov štvorcových.

Majiteľov budov, respektíve správcov verejných budov s úžitkovou plochou nad tisíc metrov štvorcových čaká nová povinnosť. Majitelia a správcovia budov, ktorí tak ešte neurobili, budú musieť zabezpečiť tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody vo svojich budovách. „Zníženie strát na rozvodoch v budovách bude mať pozitívny dopad na spotrebiteľov znížením nákladov za teplo, ako aj pre dodávateľov teplej vody, ktorí doposiaľ nemohli ovplyvniť straty v rozvodoch teplej vody v budovách,“ zdôvodnilo vypracovanie novej vyhlášky, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody Ministerstvo hospodárstva SR.

Dvojročná výnimka

Povinnosť opatriť vhodnou tepelnou izoláciou rozvody tepla a teplej vody musia majitelia a správcovia budov, ktoré sú vybavené ústredným teplovodným vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej vody, do konca tohto roka. Vlastník dotknutej budovy však môže požiadať ministerstvo o odklad splnenia spomínanej povinnosti o dva roky. „Musí však preukázať, že pripravuje alebo realizuje projekt opatrení na dosiahnutie efektívnosti pri používaní energie vo väčšom rozsahu ako ustanovuje zákon o energetickej efektívnosti,“ dodal rezort hospodárstva.

Úspora energií

Hrúbka izolácie musí byť od 20 do 100 milimetrov, podľa toho aký je vnútorný priemer potrubia alebo armatúry. „Pre jednotlivé dimenzie potrubí a armatúr sú stanovené primerané minimálne hrúbky izolácie, tak aby bola dosiahnutá úspora energie medzi izolovaným a neizolovaným potrubím od 70 % do 95 %, čím je zabezpečená jednoduchá návratnosť investície do zaizolovania rozvodov tepla a teplej vody päť až sedem rokov, vo výnimočných prípadoch desať rokov,“ doplnilo ministerstvo. Životnosť používaných izolačných materiálov sa predpokladá minimálne na pätnásť rokov rokov.

Odporúčanie pre ďalších

Ministerstvo hospodárstva odporúča urobiť izoláciu rozvodov tepla a teplej vody aj pre majiteľov a správcov budov, ktoré majú menej ako tisíc metrov štvorcových úžitkovej plochy. „Z dôvodu optimalizácie dodávky teplej vody je nanajvýš vhodné, aby izoláciu rozvodov realizovali aj vlastníci budov, ktorým zákon túto povinnosť neukladá, ale sú zásobovaní z rovnakého tepelného okruhu, ako vlastníci, ktorých sa táto povinnosť týka,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies