Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PPF Group
Sídlo PPF Group ppf.cz
24. marca 2014 13:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Majiteľ slovenských plynární menil akcionársku štruktúru

V českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding si posilnili postavenie český podnikateľ Daniel Křetinský a finančná skupina J&T.

V českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá okrem iného vlastní podiely vo firmách Slovenský plynárenský priemysel a Stredoslovenská energetika, sa zmenila akcionárska štruktúra. Svoje postavenie vo firme posilnili podnikateľ Daniel Křetinský a finančná skupina J&T. Naopak, oslabilo sa postavenie skupiny PPF, ktorú ovláda český podnikateľ Petr Kellner. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou EPH.

Nové rozdelenie akcií

Skupina PPF predala svoj 4,4-percentný podiel v EPH zvyšným dvom akcionárom. Daniel Křetinský tak po novom ovláda v podniku 20-percentný podiel, pričom pred zmenou to bolo 18,5-percentný podiel. Skupina J&T v súčasnosti vlastní už 40-percentný podiel EPH, predtým držala 37 % akcií. Skupina PPF si nateraz ponechala v EPH 40-percentný podiel. Koncom minulého roka sa v médiách objavili informácie, že PPF chce z EPH odísť úplne. Svoj vtedajší 44,4-percentný podiel chcela skupina predať ďalším dvom akcionárom v EPH za 1,1 mld. eur.

Bez komentára

Spoločnosť EPH nechcela zmenu akcionárskej štruktúry komentovať. „Nemôžeme hovoriť za PPF. A všeobecne akcionárske záležitosti nemôžeme komentovať,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca EPH Daniel Častvaj.

Energetický a průmyslový holding vlastní 40 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcie tepla a obchodu s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH disponujú celkovým inštalovaným výkonom 1 500 megawattov, pričom ročne vyrobia 6,5 terawatthodín elektriny. V roku 2012 dosiahol podnik konsolidované tržby na úrovni 35,7 mld. CZK a prevádzkový zisk v objeme 8 mld. CZK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame