Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maďarsko premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán SITA/AP
3. októbra 2014 16:41 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarský štát ovládne spoločnosť Magyar Gaz Tranzit

Prevzatie priamej kontroly nad spoločnosťou, ktorá zodpovedá za plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom, si podľa vlády v Budapešti vyžiadala legislatíva EÚ o vlastníckom oddelení distribúcie a výroby energií.

Maďarská vláda prevezme plnú kontrolu nad akciami spoločnosti Magyar Gaz Tranzit, ktorá zabezpečuje plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom. Ovládnutie firmy prostredníctvom spoločnosti pre správu národného majetku (MNV) označila za otázku „národného strategického záujmu“. Podľa oznámenia v oficiálnom vládnom vestníku si tento krok vynútila legislatíva Európskej únie, ktorá členským štátom prikazuje vlastnícky oddeliť výrobu a distribúciu energií. Informovala o tom v piatok agentúra MTI.

Kľúčovými akcionármi v Magyar Gaz Tranzit sú štátna energetická spoločnosť MVM a štátom kontrolovaná banka MFB prostredníctvom divízie MFB Invest. Tie firmu kontrolujú rovným dielom takmer 50 %, zostávajúci malý balík akcií drží samospráva v meste Hévíz neďaleko jazera Balaton. Transakcia označená za národný strategický záujem nepodlieha preskúmaniu protimonopolným úradom krajiny. Po jej zavŕšení má vlastnícke práva v spoločnosti Magyar Gaz Tranzit vykonávať maďarské ministerstvo vnútra. S uvedením pripojenia do komerčnej prevádzky sa podľa MTI počíta začiatkom budúceho roka.

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu vyšla na 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies