Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maďarsko parlament Budapešť
Budova maďarského parlamentu v Budapešti SITA/AP
12. marca 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarský parlament zmrazil ceny energií

Maďarský parlament v utorok schválil zákon, ktorý energetickým spoločnostiam zakazuje prenášať náklady vyššieho zdanenia do cien pre maloodberateľov. Distribučné firmy predtým s vládou vyhrali súdny spor o nižšie ceny zemného plynu. Premiér Viktor Orbán označil v pondelok rozhodnutie budapeštianskeho súdu za „škandalózne“ a prisľúbil, že vláda zabezpečí ešte výraznejšie zníženie cien. Vládny kabinet podľa neho čaká na osobitné rozhodnutie o cenách elektriny, ktoré by mal vyniesť súd na budúci týždeň.

Maďarská vláda s účinnosťou od januára znížila ceny energií pre domácnosti o 10 %. Premiér Orbán v tom čase uviedol, že systém distribúcie plynu pre domácnosti by sa mal zmeniť na neziskovú aktivitu. Zníženie cien energií bolo jedným zo sporných opatrení maďarskej vlády, ktoré v posledných troch rokoch znepokojili investorov a Medzinárodný menový fond. Medzi ďalšie kritizované kroky patria najvyššia banková daň v Európe, ako aj mimoriadne zdanenie energetických, maloobchodných a telekomunikačných firiem.

V maďarskom energetickom sektore dominujú zahraniční vlastníci, vrátane nemeckých spoločností RWE a E.ON AG a francúzskych GDF a EDF.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame