Maďarský parlament zmrazil ceny energií

12. marca 2013 0:00

Maďarský parlament v utorok schválil zákon, ktorý energetickým spoločnostiam zakazuje prenášať náklady vyššieho zdanenia do cien pre maloodberateľov. Distribučné firmy predtým s vládou vyhrali súdny spor o nižšie ceny zemného plynu. Premiér Viktor Orbán označil v pondelok rozhodnutie budapeštianskeho súdu za „škandalózne“ a prisľúbil, že vláda zabezpečí ešte výraznejšie zníženie cien. Vládny kabinet podľa neho čaká na osobitné rozhodnutie o cenách elektriny, ktoré by mal vyniesť súd na budúci týždeň.

Maďarsko parlament Budapešť
Budova maďarského parlamentu v Budapešti SITA/AP

Maďarská vláda s účinnosťou od januára znížila ceny energií pre domácnosti o 10 %. Premiér Orbán v tom čase uviedol, že systém distribúcie plynu pre domácnosti by sa mal zmeniť na neziskovú aktivitu. Zníženie cien energií bolo jedným zo sporných opatrení maďarskej vlády, ktoré v posledných troch rokoch znepokojili investorov a Medzinárodný menový fond. Medzi ďalšie kritizované kroky patria najvyššia banková daň v Európe, ako aj mimoriadne zdanenie energetických, maloobchodných a telekomunikačných firiem.

V maďarskom energetickom sektore dominujú zahraniční vlastníci, vrátane nemeckých spoločností RWE a E.ON AG a francúzskych GDF a EDF.Čo si o tom myslíte?