Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu
28. februára 2017 13:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarský MOL vlani s vyše dvojmiliardovým hrubým ziskom

V tomto roku plánuje maďarská skupina zisk EBITDA na úrovni najmenej 2 miliardy amerických dolárov.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL vykázala v minulom roku hrubý zisk na úrovni 2,15 miliardy amerických dolárov (USD). „Minulý rok bol rokom vynikajúcich výsledkov a významných medzníkov. V tomto roku znova dosiahneme EBITDA vo výške najmenej 2 miliardy USD, čo pohodlne pokryje potreby organických kapitálových nákladov, výplaty dividend akcionárom, ako aj financovanie našich transformačných projektov,“ uviedol predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Divízia Upstream zameraná na prieskum a ťažbu ropy čelila zhoršujúcemu sa vonkajšiemu prostrediu. „Ďalší pokles ceny ropy Brent o 17 % a pokles cien zemného plynu o 23 % boli vyvážené nárastom produkcie a nákladovou disciplínou. V dôsledku toho zostal ukazovateľ EBITDA takmer bezo zmeny na úrovni 675 miliónov USD. Objem ťažby vzrástol o 6 % na 112 tisíc barelov ropného ekvivalentu za deň vďaka nárastom ťažby z ložísk v strednej a východnej Európe, v Pakistane, Veľkej Británii a z ložiska Baitugan v Rusku,“ spresnila v zverejnenej správe skupina MOL.

Divízia Downstream zameraná na spracovanie ropy a predaj ropných produktov opäť dosiahla vlani zisk EBITDA očistený o náklady súvisiace s precenením zásob vo výške 1,5 miliardy USD. „Tento výsledok len mierne zaostáva za rekordnou hodnotou z roku 2015. Hlavnou príčinou poklesu bola očakávaná normalizácia rafinérskych a petrochemických marží,“ dodala skupina MOL.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná, ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách, zamestnáva 25 tisíc zamestnancov po celom svete a má viac ako 100 rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnej dobe vykonáva svoje výrobné aktivity v ôsmich krajinách a má prieskumné aktíva v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a prevádzkuje sieť dve tisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách v strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame