Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Maďarský MOL vlani s vyše dvojmiliardovým hrubým ziskom

Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu

V tomto roku plánuje maďarská skupina zisk EBITDA na úrovni najmenej 2 miliardy amerických dolárov.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL vykázala v minulom roku hrubý zisk na úrovni 2,15 miliardy amerických dolárov (USD). „Minulý rok bol rokom vynikajúcich výsledkov a významných medzníkov. V tomto roku znova dosiahneme EBITDA vo výške najmenej 2 miliardy USD, čo pohodlne pokryje potreby organických kapitálových nákladov, výplaty dividend akcionárom, ako aj financovanie našich transformačných projektov,“ uviedol predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Divízia Upstream zameraná na prieskum a ťažbu ropy čelila zhoršujúcemu sa vonkajšiemu prostrediu. „Ďalší pokles ceny ropy Brent o 17 % a pokles cien zemného plynu o 23 % boli vyvážené nárastom produkcie a nákladovou disciplínou. V dôsledku toho zostal ukazovateľ EBITDA takmer bezo zmeny na úrovni 675 miliónov USD. Objem ťažby vzrástol o 6 % na 112 tisíc barelov ropného ekvivalentu za deň vďaka nárastom ťažby z ložísk v strednej a východnej Európe, v Pakistane, Veľkej Británii a z ložiska Baitugan v Rusku,“ spresnila v zverejnenej správe skupina MOL.

Divízia Downstream zameraná na spracovanie ropy a predaj ropných produktov opäť dosiahla vlani zisk EBITDA očistený o náklady súvisiace s precenením zásob vo výške 1,5 miliardy USD. „Tento výsledok len mierne zaostáva za rekordnou hodnotou z roku 2015. Hlavnou príčinou poklesu bola očakávaná normalizácia rafinérskych a petrochemických marží,“ dodala skupina MOL.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná, ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách, zamestnáva 25 tisíc zamestnancov po celom svete a má viac ako 100 rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnej dobe vykonáva svoje výrobné aktivity v ôsmich krajinách a má prieskumné aktíva v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a prevádzkuje sieť dve tisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách v strednej a juhovýchodnej Európy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 28. februára 2017 13:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...