Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel slnečná energia OZE
Slnečné kolektory FreeDigitalPhotos.net
2. marca 2018 12:27 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarský MOL sa rozhodol investovať do slnečných elektrární

Kapacita prevádzky fotovoltaických elektrární je naplánovaná na 18,38 megawattu.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL, ktorá je materskou spoločnosťou bratislavskej rafinérie Slovnaft, plánuje vybudovať v troch vlastných priemyselných areáloch v Maďarsku solárne elektrárne. „Máme dlhodobé skúsenosti s výrobou bežnej energie, avšak v rámci Stratégie 2030 je jej cieľom pripraviť sa na éru po vyčerpaní tradičných zdrojov a preskúmať príležitosti v oblasti technológií alternatívnych zdrojov energie,“ informovala skupina MOL.

Kapacita prevádzky fotovoltaických elektrární je naplánovaná na 18,38 megawattu, čo zodpovedá spotrebe viac ako deväť tisíc domácností. „Okrem pokrytia časti energetických potrieb vlastných prevádzok nám ponúka tento projekt vynikajúcu príležitosť nazbierať odborné skúsenosti v oblasti solárnych technológií a využiť možnosti tohto sľubného trhu,“ myslí si MOL.

Podľa riaditeľa spoločnosti MOL Sándora Fasimona bude solárna energia hrať v energetických systémoch budúcnosti dôležitú úlohu. „Preto sme vstupom do tohto dynamicky rastúceho odvetvia začali budovať vlastné priemyselné kapacity. Fotovoltaické elektrárne sú pre nás tiež vynikajúcim spôsobom, ako využiť potenciál plôch v našich areáloch, ktoré v súčasnosti ležia ladom,“ dodal Fasimon.

Solárne panely by mali byť nainštalované do konca tohto roka. Solárne parky budú sústredené v areáloch troch závodov skupiny MOL, v petrochemickom závode v meste Tiszaújváros, v rafinérii Duna v meste Százhalombatta a v závode Füzesgyarmat. Všetky budú pripojené do lokálnej distribučnej siete spoločnosti MOL.

Skupina MOL so sídlom v Budapešti v Maďarsku je integrovaná medzinárodná spoločnosť, zameraná na ropu a plyn. Pôsobí vo viac ako 30 štátoch, jej medzinárodný tím tvorí 25 tisíc pracovníkov a vo svojom odvetví má vyše storočnú tradíciu. V súčasnosti má skupina výrobné aktivity v ôsmich krajinách a ťažobné aktíva v trinástich krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Má tiež vlastnú sieť 2 000 čerpacích staníc v desiatich štátoch strednej a východnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame