Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu
27. novembra 2013 13:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Maďarský MOL podal žiadosť o arbitráž voči Chorvátsku

Vláda v Záhrebe porušila „určité povinnosti a záväzky v súvislosti s investíciami MOL-u v Chorvátsku“, uvádza maďarská spoločnosť bez uvedenia bližších detailov.

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL podala žiadosť o medzinárodnú arbitráž v spore s chorvátskou vládou týkajúcom sa spoločnosti INA. Firma MOL, ktorá vlastní v chorvátskej energetickej spoločnosti INA 49,1-percentný podiel a je jedným z najväčších investorov v krajine, uviedla, že požiadala Medzinárodné centrum pre urovnávanie investičných sporov (ICSID) o začatie rozhodcovského konania voči Chorvátsku.

Vláda v Záhrebe, ktorá má vo firme INA 44,8-percentný podiel, porušila „určité povinnosti a záväzky v súvislosti s investíciami MOL-u v Chorvátsku“, uvádza maďarská spoločnosť vo svojom stanovisku bez poskytnutia bližších detailov. Títo dvaja najväčší akcionári firmy INA sa dlho sporia o to, ako riadiť spoločnosť a MOL v novembri odklepol prípravy na predaj svojho podielu.

Vzťahy medzi firmou MOL a vládou v Záhrebe sa zhoršili minulý mesiac, keď chorvátska polícia vydala na šéfa spoločnosti MOL Zsolta Hernadiho európsky zatýkací rozkaz. Dôvodom sú obvinenia z korupcie, kvôli ktorým už sedí vo väzení bývalý chorvátsky premiér. Záhreb tvrdí, že MOL údajne v roku 2008 podplácal bývalého premiéra Iva Sanadera so zámerom získať kontrolu nad chorvátskou energetickou firmou INA, a to aj bez kúpy väčšinového podielu. MOL obvinenia Záhrebu odmieta.

MOL je medzinárodnou integrovanou ropno-plynárenskou skupinou v strednej a východnej Európe so sídlom v Budapešti. Svoju činnosť vykonáva v Európe, na Blízkom východe, v Afrike a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a. s. v ktorej drží 98,4 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame