V Maďarsku mali problém s reaktorom. Slováci môžu byť pokojní.

14. júla 2016 14:37
SITA

Úrad jadrového dozoru SR zatiaľ nedostal žiadnu oficiálnu informáciu od kompetentných orgánov, že by išlo o poruchu, ktorá by mala viesť k nehode alebo havárii na jadrovom zariadení.

Jadrová energia zdroje energií
Atómová elektráreň Paks atomeromu.hu

V maďarskej jadrovej elektrárni Paks vo štvrtok pre poruchu kontrolného systému odstavili jeden zo štyroch reaktorov. Podľa vyjadrenia elektrárne incident nepredstavuje riziko nukleárnej havárie a zostávajúce reaktory naďalej pracujú v štandardnom režime. Po odstránení poruchy by sa mal dotknutý reaktor vrátiť do prevádzky v piatok okolo poludnia.

Slovensko ako susediaca krajina s Maďarskom sa zatiaľ ničoho nemusí obávať. „V prípade, že by išlo o poruchu, ktorá by mohla viesť k nehode alebo havárií na jadrovom zariadení, Maďarský jadrový dozor a držiteľ povolenia by okamžite informovali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu, okolité štáty a Európsku komisiu. Nedostali sme žiadnu oficiálnu informáciu z vyššie uvedených inštitúcií,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu jadrového dozoru SR Zuzana Hosťovecká.

Jediná maďarská jadrová elektráreň podľa agentúry AP v roku 2014 zabezpečovala zhruba polovicu dodávok elektriny v krajine. Elektráreň vybavená sovietskou technológiou sa v súčasnosti rozširuje s cieľom zvýšiť produkciu o zhruba 20 %. Projekt realizuje ruská štátom vlastnená spoločnosť Rosatom a Moskva ho podporila úverom vo výške 10 mld. eur.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?