Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia zdroje energií
Atómová elektráreň Paks atomeromu.hu
14. júla 2016 14:37 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

V Maďarsku mali problém s reaktorom. Slováci môžu byť pokojní.

Úrad jadrového dozoru SR zatiaľ nedostal žiadnu oficiálnu informáciu od kompetentných orgánov, že by išlo o poruchu, ktorá by mala viesť k nehode alebo havárii na jadrovom zariadení.

V maďarskej jadrovej elektrárni Paks vo štvrtok pre poruchu kontrolného systému odstavili jeden zo štyroch reaktorov. Podľa vyjadrenia elektrárne incident nepredstavuje riziko nukleárnej havárie a zostávajúce reaktory naďalej pracujú v štandardnom režime. Po odstránení poruchy by sa mal dotknutý reaktor vrátiť do prevádzky v piatok okolo poludnia.

Slovensko ako susediaca krajina s Maďarskom sa zatiaľ ničoho nemusí obávať. „V prípade, že by išlo o poruchu, ktorá by mohla viesť k nehode alebo havárií na jadrovom zariadení, Maďarský jadrový dozor a držiteľ povolenia by okamžite informovali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu, okolité štáty a Európsku komisiu. Nedostali sme žiadnu oficiálnu informáciu z vyššie uvedených inštitúcií,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu jadrového dozoru SR Zuzana Hosťovecká.

Jediná maďarská jadrová elektráreň podľa agentúry AP v roku 2014 zabezpečovala zhruba polovicu dodávok elektriny v krajine. Elektráreň vybavená sovietskou technológiou sa v súčasnosti rozširuje s cieľom zvýšiť produkciu o zhruba 20 %. Projekt realizuje ruská štátom vlastnená spoločnosť Rosatom a Moskva ho podporila úverom vo výške 10 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies