Maďarsko stále ráta s ruským úverom na elektráreň Paks

21. januára 2016 13:12

Budapešť má od Moskvy sľúbený úver v sume 10 mld. eur na financovanie rozšírenia jadrovej elektrárne, ktoré bude realizovať ruská spoločnosť Rosatom.

Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Maďarsko neočakáva, že Rusko ustúpi od financovania rozšírenia maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Povedal to novinárom vo štvrtok Attila Aszódi, vládny splnomocnenec pre projekt elektrárne Paks, ktorý odpovedal na otázku, či Budapešť nemá obavy z odchodu Ruska z projektu v dôsledku zhoršenia jeho ekonomiky. Aszódi dodal, že Maďarsko plánuje čerpať prvú tranžu ruského úveru v neskoršej časti tohto roka po tom, ako Európska komisia projekt schváli.

Na základe dohody podpísanej začiatkom roka 2014 dostane Maďarsko od Ruska úver v sume 10 mld. eur na financovanie prevažnej časti nákladov spojených s rozšírením jadrovej elektrárne. Rozšírenie bude realizovať ruská spoločnosť Rosatom. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pre Reuters tento týždeň potvrdil, že premiér Viktor Orbán budúci mesiac pocestuje do Moskvy na stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?