Maďarsko pozastavilo tok plynu na Ukrajinu

26. septembra 2014 10:59

Plyn na Ukrajinu z Maďarska neprichádza od štvrtka 16:00 GMT. Dôvodom sú očakávania výrazného nárastu dodávok plynu v opačnom smere.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Maďarsko pozastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Plyn na Ukrajinu z Maďarska neprichádza od štvrtka 16:00 GMT. Dôvodom sú očakávania výrazného nárastu dodávok plynu v opačnom smere. Informoval o tom maďarský prevádzkovateľ plynovodov, spoločnosť FGSZ. Táto firma vo svojom stanovisku uviedla, že od 26. septembra výrazne stúpne dopyt po importe plynu.

„V záujme udržania bezpečnosti a rovnováhy systému sa plynový uzol (na hranici Maďarska a Ukrajiny) musí prepnúť spôsobom, že všetky plynovody v sieti budú vhodné na dodávky v smere do Maďarska,“ uviedla FGSZ. Maďarsko zastavuje dodávky na Ukrajinu na neurčito.

Firma FGSZ uviedla, že Maďarsko má kapacity na to, aby ročne na Ukrajinu poslalo 6 mld. metrov kubických plynu, pričom je to otázka technických a obchodných podmienok a nie garantovaná kapacita.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz v piatok vyzvala Maďarsko, aby Kyjevu obnovilo dodávky plynu reverzným tokom. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz naznačila, že Maďarsko ustúpilo politickému tlaku Moskvy. „Maďarských partnerov vyzývame, aby rešpektovali svoje zmluvné záväzky a legislatívu Európskej únie,“ uviedla spoločnosť. „Naftogaz vyzýva EÚ, aby zabezpečila kolektívne riešenie pre energetickú bezpečnosť Európy a dodržiavanie interných pravidiel EÚ. Krajiny EÚ ani Ukrajina nesmú byť terčom politického tlaku prostredníctvom vydierania energiami,“ uviedol ďalej Naftogaz vo vyhlásení na svojej internetovej stránke.Čo si o tom myslíte?