Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
26. septembra 2014 10:59 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarsko pozastavilo tok plynu na Ukrajinu

Plyn na Ukrajinu z Maďarska neprichádza od štvrtka 16:00 GMT. Dôvodom sú očakávania výrazného nárastu dodávok plynu v opačnom smere.

Maďarsko pozastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Plyn na Ukrajinu z Maďarska neprichádza od štvrtka 16:00 GMT. Dôvodom sú očakávania výrazného nárastu dodávok plynu v opačnom smere. Informoval o tom maďarský prevádzkovateľ plynovodov, spoločnosť FGSZ. Táto firma vo svojom stanovisku uviedla, že od 26. septembra výrazne stúpne dopyt po importe plynu.

„V záujme udržania bezpečnosti a rovnováhy systému sa plynový uzol (na hranici Maďarska a Ukrajiny) musí prepnúť spôsobom, že všetky plynovody v sieti budú vhodné na dodávky v smere do Maďarska,“ uviedla FGSZ. Maďarsko zastavuje dodávky na Ukrajinu na neurčito.

Firma FGSZ uviedla, že Maďarsko má kapacity na to, aby ročne na Ukrajinu poslalo 6 mld. metrov kubických plynu, pričom je to otázka technických a obchodných podmienok a nie garantovaná kapacita.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz v piatok vyzvala Maďarsko, aby Kyjevu obnovilo dodávky plynu reverzným tokom. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz naznačila, že Maďarsko ustúpilo politickému tlaku Moskvy. „Maďarských partnerov vyzývame, aby rešpektovali svoje zmluvné záväzky a legislatívu Európskej únie,“ uviedla spoločnosť. „Naftogaz vyzýva EÚ, aby zabezpečila kolektívne riešenie pre energetickú bezpečnosť Európy a dodržiavanie interných pravidiel EÚ. Krajiny EÚ ani Ukrajina nesmú byť terčom politického tlaku prostredníctvom vydierania energiami,“ uviedol ďalej Naftogaz vo vyhlásení na svojej internetovej stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies