Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maďarsko premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán SITA/AP
22. marca 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarsko chce kontrolu nad zásobami plynu

Maďarská vláda chce odkúpiť 51-percentný podiel v spoločnosti MMFB, ktorá uskladňuje zemný plyn a momentálne je v nej majoritným vlastníkom skupina MOL. Vláda o tom informovala vo štvrtok.

Zásobník MMFB pri juhomaďarskej obci Algyő obsahuje strategickú plynovú rezervu krajiny s objemom 1,2 mld. kubických metrov. Zvyšná kapacita 700 mil. kubických metrov sa využíva na komerčnú prevádzku. Maďarská ministerka národného rozvoja Zsuzsanna Némethová dostala poverenie, na základe ktorého môže začať rokovať o odkúpení podielu vo firme „v záujme stability dodávok energie v krajine“, píše sa v oficiálnom vládnom vestníku Magyar Közlöny.

Kabinet premiéra Orbána sprísňuje kontrolu nad firmami v energetickom sektore, čiastočne preto, aby si poistil znižovanie účtov domácností za energie. V polovici marca napríklad dali štátnemu regulátorovi právo určovať koncové ceny energií, pričom distribútorom odobral právo zmeny napadnúť na súde. Predstavitelia nemeckej energetickej spoločnosti RWE, ktorej sa zmeny tiež dotkli, označili opatrenia za „bezprecedentné a absolútne neakceptovateľné“. Vládnej strane však už dopomohli k zvýšeniu preferencií pred voľbami, ktoré budú budúci rok.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame