Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viktor Orbán Maďarsko
Šéf strany Fidesz Viktor Orbán. SITA/AP
27. februára 2014 9:29 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Maďarská vláda zvyšuje tlak na zahraničných investorov

V Maďarsku je pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami veselo. Okrem sľubov vládneho Fideszu o ďalšom znižovaní cien energií chce kabinet obmedziť aj vyplácanie dividend v niektorých energetických firmách.

Zahraniční investori v maďarskej energetike nemajú na ružiach ustlané. Najnovšie sa totiž maďarský kabinet sa snaží zaviesť limity na vyplácanie dividend energetických firiem Elmu Nyrt. a Emasz. Nyrt., ktorých majoritným vlastníkom je nemecký koncern RWE AG. Urobiť tak chce ešte pred aprílovými parlamentnými voľbami. Informuje o tom The Wall Street Journal.

„Najdôležitejšia vec je, že dividendy nebudú môcť byť vyplácané z peňazí určených na údržbu a rozvoj siete,“ cituje The Wall Street Journal hovorcu vlády Andras Giro-Szasz po stredajšom rokovaní kabinetu.

Sľubujú ďalší tlak na ceny

Maďarská strana Fidesz, ktorá sa pokúsi v nadchádzajúcich voľbách zabezpečiť si druhé funkčné obdobie vo vláde, uviedla, že energetické firmy by mali byť neziskovými organizáciami, aby sa zabezpečilo, že ceny pre domácnosti sú na najnižšej možnej úrovni. Vlani vláda skresala ceny energií pre domácnosti celkovo o 20 % a prisľúbila ďalšie škrty v cenách elektriny, plynu a tepla v tomto roku, najmä po voľbách.

Kabinet pritom nariadil úradom, aby prešetrili financie maďarských pobočiek RWE. Kroky vlády pritom podľa pozorovateľov skôr alebo neskôr zahraničných dodávateľov energií dotlačia na kolená a donútia ich k odchodu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame