Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
5. novembra 2015 13:54 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarská vláda uvažuje, ako znížiť ceny elektriny

Podľa štátnej tajomníčky úradu maďarského premiéra by sa to dalo dosiahnuť aj prerušením platieb do fondu na budúce odstavenie jadrovej elektrárne Paks.

Maďarská vláda by mohla prerušiť odvody do fondu, ktorého cieľom je pokrývať náklady na odstavenie reaktorov jadrovej elektrárne Paks. Získali by sa tak peniaze na financovanie ďalšieho zníženia cien elektriny. Povedala to vo štvrtok štátna tajomníčka úradu maďarského premiéra Zsuzsanna Némethová. Vláda premiéra Viktora Orbána v posledných rokoch znížila ceny elektriny pre domácnosti niekoľkokrát.

Némethová uviedla, že v takzvanom jadrovom fonde sa naakumuloval významný objem financií a ak by sa platby „na určité obdobie“ prerušili, nezabránilo by to procesu odstavenia reaktorov v budúcnosti. Dodala však, že by sa to mohlo uskutočniť iba po rokovaniach s relevantnými inštitúciami Európskej únie a medzinárodnými inštitúciami, aby sa predišlo akémukoľvek vplyvu na rozšírenie elektrárne Paks ruskou spoločnosťou Rosatom.

„Nechceme riskovať, že budeme mať nejaké problémy v súvislosti s našimi plánmi na rozšírenie elektrárne Paks,“ povedala štátna tajomníčka na konferencii o energetike, ktorú zorganizoval podnikateľský portál Portfolio. Maďarská internetová stránka Index informovala, že v závere minulého roka bolo v špeciálnom jadrovom fonde 243 mld. forintov (HUF), pričom samotná elektráreň Paks vlani do fondu prispela 20 mld. HUF.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame