Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
3. februára 2014 9:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďarská opozícia sľubuje referendum o elektrárni Paks

Opozičné strany však najprv musia uspieť v aprílových voľbách.

Maďarské opozičné strany prisľúbili, že v prípade, že 6. apríla uspejú vo voľbách, vyhlásia referendum o rozširovaní jadrovej elektrárne Paks. Na rozšírení elektrárne sa dohodol maďarský premiér Viktor Orbán s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Ľavicová volebná koalícia, ktorej súčasťou je aj Ferenc Gyurcsány a Gordon Bajnai, si myslí, že voliči si zaslúžia viac informácií o tejto dohode. Opoziční predstavitelia Orbána obvinili, že predáva Maďarsko Rusku.

Z januárovej dohody Maďarska a Ruska vyplýva, že ruská spoločnosť Rosatom rozšíri jedinú maďarskú jadrovú elektráreň Paks, pričom viac ako zdvojnásobí jej kapacitu. Elektráreň Paks používa reaktory ruskej výroby postavené v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Podľa očakávaní by Moskva mala Maďarsku poskytnúť úver na 30 rokov vo výške 10 mld. eur. Tento úver by mal pokryť 80 % nákladov rekonštrukcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...