Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto eustream.sk
18. júna 2015 15:44 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďari si nesplnili úlohu. Prevádzka plynovodu je ohrozená.

Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, maďarská strana stále neodovzdala slovenskej strane slovenskú časť sekcie prechodu rieky Ipeľ vybudovanú medzi obcami Slovenské Ďarmoty a Balassagyarmat.

Začatie komerčnej prevádzky slovensko-maďarského plynovodu je ohrozené. Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, maďarská strana totiž nesplnila podmienky kontraktu. „Nemôžeme garantovať spustenie komerčnej prepravy plynu cez nový plynovod naplánované na 1. júla tohto roku. Maďarskí partneri totiž doteraz neodovzdali slovenskej strane slovenskú časť sekcie prechodu rieky Ipeľ (IRCS) vybudovanú medzi obcami Slovenské Ďarmoty a Balassagyarmat. Ide o časť potrubia prechádzajúceho popod rieku Ipeľ, ktorého výstavbu, aj na slovenskom území, realizoval maďarský subdodávateľ vybraný spoločnosťou Magyar Gaz Tranzit,“ uviedol hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Neprekonateľná prekážka

Uvedený fakt je podľa Eustreamu neprekonateľnou prekážkou brániacou prevádzkovaniu slovenskej časti slovensko-maďarského plynovodu. „Práce na samotnom potrubí a optickom prepojení IRCS sú dokončené, stavenisko však nie je uvedené do stavu, ktorý by mal podľa príslušných zmlúv nastať pred prevzatím diela a my nie sme vlastníkom príslušnej časti potrubia pod riekou Ipeľ,“ dodal Chuguryan.

Dielo neprevezmú

Eustream neprevezme dielo, kým nebude zaistená bezpečnosť celej oblasti. „Maďarská strana je povinná vykonať sanáciu neúspešného prvého vrtu IRCS, ktorú si vyžadujú maďarské aj slovenské úrady,“ konštatoval Chuguryan, podľa ktorého je slovenský prepravca plynu pripravený spustiť komerčnú prevádzku plynovodu okamžite po vyriešení tejto problematiky.

Maďari termínu veria

Maďarská strana tvrdí, že cez nový slovensko-maďarský plynovod začne prúdiť plyn od 1. júla tohto roka. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Marošom Ševčovičom.

Plynovod podporený úniou

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Napojenie na Chorvátsko

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies