Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Maďari našli s Rusmi pri plyne spoločnú reč

Vladimír Putin Viktor Orbán Rusko Maďarsko
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin (vľavo) a premiér Maďarska Viktor Orbán. SITA

Krajina sa na základe tejto dohody vyhne platbe 3 mld. eur za nevyužitý plyn po tom, ako súčasná dohoda medzi Moskvou a Budapešťou o dlhodobých dodávkach plynu vyprší tento rok.

Maďarsko bude v rámci dohody o budúcich dodávkach ruského plynu používať v priebehu najbližších štyroch až piatich rokov plyn, ktorý doteraz nevyužilo. Krajina sa teda vyhne platbe v sume 3 mld. eur za nevyužitý plyn po tom, ako súčasná dohoda medzi Moskvou a Budapešťou o dlhodobých dodávkach plynu vyprší tento rok. Vyhlásil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán. Rusko totiž uzatvára s odberateľmi dlhodobé kontrakty na dodávky plynu a požaduje, aby zaplatili dohodnuté množstvo tejto komodity, aj keď odobrali menej.

Cena 260 USD za tisíc kubických metrov plynu v dohode o dlhodobých dodávkach je „dobrá“, uviedol Orbán pred novinármi. Dodal však, že Maďarsko sa bude snažiť zmeniť cenový vzorec, keďže technické podrobnosti dohody budú dokončené až v priebehu tohto roka. Orbán tiež poznamenal, že politická dohoda o dodávkach plynu, ku ktorej v utorok dospel s ruským prezidentom Vladimirom Putinom znamená, že Maďarsko zatiaľ nemá novú dlhodobú zmluvu s Ruskom po roku 2015.

Utorková návšteva v Budapešti bola Putinovou prvou návštevou v krajine Európskej únie od júna 2014 a je reakciou na minuloročnú návštevu Orbána v Moskve, kde sa obe vlády dohodli na spolupráci v oblasti jadrovej energie. Orbán nezdieľa tvrdý postoj k Moskve za ruské angažovanie na východe Ukrajiny a na rozdiel od EÚ tvrdí, že Maďarsko sa nemôže odvrátiť od svojho najväčšieho dodávateľa energií.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 18. februára 2015 5:46

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...