Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia zdroje energií
Atómová elektráreň Paks atomeromu.hu
6. marca 2017 13:35 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďari môžu rozšíriť svoju jadrovú elektráreň v Paksi

Podľa Európskej komisie projekt výstavby dvoch nových jadrových reaktorov, ktorý realizuje ruská spoločnosť Rosatom, neporušuje pravidlá EÚ o štátnej pomoci.

Európska komisia v pondelok schválila maďarský plán štátnej pomoci na rozšírenie jadrovej elektrárne Paks o dva nové reaktory. V otázke ochrany hospodárskej súťaže poskytlo Maďarsko dostatočné záruky, „čo komisii umožnilo schváliť investíciu v zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci“, uviedla vo vyhlásení európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Projekt výstavby nových jadrových blokov atómovej elektrárne Paks v hodnote 12,5 mld. eur komisia skúmala tri roky. Rozšírenie elektrárne realizuje ruská spoločnosť Rosatom. Na základe dohody podpísanej začiatkom roka 2014 dostane Maďarsko od Ruska úver v sume 10 mld. eur na financovanie prevažnej časti nákladov spojených s projektom.

Jadrová elektráreň Paks má štyri bloky s reaktormi VVER-440, ktoré uviedli do prevádzky v rokoch 1982 až 1987. Prevádzka prvej dvojice bola predĺžená o 20 rokov a teraz prebieha konanie o predĺžení doby prevádzky tretieho a štvrtého bloku. V jadrovej elektrárni Paks 2 sa pripravuje výstavba dvoch blokov s reaktormi VVER-1200, ktoré sa radia do generácie III+. V roku 2014 bola podpísaná medzivládna dohoda medzi Maďarskom a Ruskom o výstavbe tejto elektrárne a dohoda o poskytnutí úveru Ruskom na financovanie 80 % investičných nákladov. Nové bloky by mali začať dodávať elektrinu v rokoch 2024 až 2025.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame