Maďari majú s Európskou komsiou "jadrový problém"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA

Európska komisia podľa diplomata, ktorý sa vyjadril pre denník Financial Times, podporila námietku agentúry Euratom proti plánu, že Moskva bude dodávať palivo pre nové reaktory elektrárne Paks.

Maďarský projekt v hodnote 10 mld. eur, v rámci ktorého chce v spolupráci s Ruskom rozšíriť jadrovú elektráreň Paks, narazil na námietku Európskej komisie (EK). Môže to viesť k tomu, že Budapešť bude musieť revidovať podmienky rozšírenia tejto elektrárne sovietskeho typu. Uviedli to vo štvrtok zdroje Európskej únie. Pre piatkové vydanie denníka Financial Times túto správu potvrdil nemenovaný diplomat. Uviedol, že EK podporila námietku agentúry Euratom proti plánu, že Moskva má dodávať palivo pre nové reaktory elektrárne Paks.

Benedek Jávor, maďarský člen bloku Zelených v Európskom parlamente, ktorý dohodu Budapešti s Moskvou odmieta, pre agentúru Reuters tiež povedal, že Európska únia má námietky voči kontraktu, ktorý Maďarsko s Ruskom podpísalo o dodávkach paliva. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács však poprel, že Európska komisia „zablokovala“ rozšírenie jadrovej elektrárne Paks. EK a Euratom sa k problematike hneď nevyjadrili.

Ruská štátna firma Rosatom v piatok vyhlásila, že na rokovaniach medzi EK a Budapešťou sa odsúhlasil jej kontrakt o rozšírení jadrovej elektrárne Paks. Hovorca Rosatomu pre Reuters uviedol, že jeho firma nemá čo dodať k postoju maďarskej vlády, ktorá popiera správu z tlače o tom, že EÚ blokuje dovoz ruského jadrového paliva do Maďarska.

Maďarská vláda neskôr v piatok uviedla, že obavy Európskej únie neblokujú rozšírenie jadrovej elektrárne Paks. Konštatovala, že Zásobovacia agentúra Euratomu (ESA) sa snaží o zmeny v kontrakte o dodávkach paliva elektrárni Paks, aby v budúcnosti pre ňu mohli palivo dodávať aj iní nielen Rusi. „Prebiehajúce rokovania, ktoré riešia tieto pripomienky, však projekt neblokujú,“ uviedla vo vyhlásení kancelária maďarského premiéra. „Očakávame, že po intenzívnych rokovaniach sa kontrakt o dodávkach paliva dokončí v súlade s požiadavkami Euratomu v najbližších týždňoch,“ konštatovalo ďalej vyhlásenie. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič v tejto súvislosti poznamenal, že Európska komisia sa s maďarskými predstaviteľmi dohodla, že táto problematika sa bude považovať za dôvernú a preto sa k nej nemôže vyjadrovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia