Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA
19. decembra 2014 17:34 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Maďari hlásia problémy. Spustenie plynovodu sa odkladá.

Nový plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom mal pôvodne vstúpiť do komerčnej prevádzky od 1. januára budúceho roka. Podľa spoločnosti Eustream však maďarská strana hlási technické problémy, ktoré spôsobujú odklad jeho testovacej prevádzky.

Avizované spustenie komerčnej prevádzky nového plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom sa v pôvodnom termíne 1. januára budúceho roku nestihne. Maďarská spoločnosť Magyar Gáz Tranzit Zrt. totiž hlási technické problémy na kompresorovej stanici Szada, kvôli ktorým sa nezačala ešte ani testovacia prevádzka plynovodu. Slovenský prepravca zemného plynu Eustream preto už počíta s posunutím štartu komerčnej prevádzky minimálne o mesiac.

Vo februári?

„Technické problémy na maďarskej časti plynovodu, ako aj meškajúca certifikácia Magyar Gáz Tranzit, môže zapríčiniť odklad spustenia komerčnej prevádzky pôvodne naplánovanej na 1. januára 2015 a neskôr odsunutej na začiatok februára 2015,“ uvádza vo vyhlásení Eustream. Na základe týchto informácii Eustream plánuje spustenie predaja kapacít prostredníctvom procesu Open Season s novým začiatkom komerčnej prevádzky od začiatku februára 2015. Ako spoločnosť dodáva, slovenská časť plynovodu ostáva naďalej technicky plne pripravená na spustenie komerčnej prevádzky.

Vyše 110 kilometrov

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Z Chorvátska do Poľska

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies