Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA
27. októbra 2014 10:47 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Maďari chcú pokračovať v projekte plynovodu Južný prúd

Práce na výstavbe maďarskej časti plynovodu, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Európy a obísť Ukrajinu, môžu podľa maďarského partnera v projekte začať v najbližších šiestich mesiacoch.

Maďarská vetva plynovodu Južný prúd by mala byť hotová do roku 2017 a výstavba môže začať už v najbližších šiestich mesiacoch. Vyhlásil to generálny riaditeľ spoločnosti MVM Csaba Baji, ktorého citoval v pondelok denník Napi Gazdaság. V projekte ruského energetického gigantu Gazprom je MVM jeho hlavným maďarským partnerom. Maďarsko chce práce na plynovode urýchliť napriek nesúhlasu Európskej komisie (EK). Vláda v Budapešti tiež súhlasila, že vo svojich zásobníkoch uskladní do 700 mil. kubických metrov zemného plynu z Ruska a s Moskvou spolupracuje aj pri výstavbe dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni Paks v centrálnej časti krajiny.

Plynovod Južný prúd má dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko.

Bulharsko počas leta oznámilo, že práce na svojej časti plynovodu zastavuje dovtedy, kým sa nevyjasní súlad projektu s právom Európskej únie. Pravidlá EÚ totiž zakazujú, aby producenti zemného plynu zároveň kontrolovali prístup k distribúcii. Rokovania s Moskvou o zosúladení projektu Južný prúd s právom EÚ Európska komisia zastavila po marcovom obsadení ukrajinského regiónu Krym Ruskom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies