Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
29. decembra 2015 15:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Lukoil vyťažil prvýkrát viac ako 100 mil. ton ropy

Druhý najväčší producent ropy v krajine zvýšil medziročne ťažbu o 3,5 %.

Ruská spoločnosť Lukoil, ktorá je druhým najväčším producentom ropy v krajine, v tomto roku vyťažila viac ako 100 mil. ton ropy. Jej ťažba tak bola na úrovni 2 mil. barelov denne. Hranicu 100 mil. ton ropy ročne firma prekonala prvýkrát. Lukoil o tom informoval v utorok. Medziročný rast ťažby tak bol na úrovni 3,5 %. Firme sa to podarilo vďaka zvýšeniu produkcie v európskej časti Ruska, hlavne v regióne Timan-Pečora a v Permskej oblasti, ale ja vďaka väčšej ťažbe na jej ropnom poli Kurna-2 v Iraku.

Možností na redukciu ťažby je málo

Šéf Lukoilu Vagit Alekperov tento mesiac povedal, že Rusko má veľmi málo možností na redukciu ťažby ropy. Nepriaznivé podmienky počas zimného obdobia krajine takmer úplne znemožňujú redukovať ťažbu, konštatoval generálny riaditeľ Lukoilu. „Opakovane sme sa pokúšali o tom premýšľať. Ale jednoducho to nemôžeme urobiť,“ uviedol.

Akcionári dividendy dostanú

Čistý zisk spoločnosti Lukoil v dôsledku poklesu cien ropy v treťom kvartáli medziročne oslabil o približne 62 % na 623 mil. USD. Tržby firmy za júl až september sa znížili o 40 % na sumu 23,4 mld. USD. Spoločnosť však rozhodla, že za január až september tohto roka vyplatí dividendy v sume 65 rubľov na kmeňovú akciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame