Lukoil v budúcom roku nepredpokladá rast dividend

21. novembra 2014 13:44

Spoločnosť zároveň oznámila, že v roku 2014 zredukuje investície o 2 mld. USD na 14 mld. USD, ale plánuje spoločný projekt s americkým Chevronom v Nigérií.

Lukoil
Ilustračné foto SITA/AP

Druhá najväčšia ruská ropná spoločnosť Lukoil očakáva, že v budúcom roku vyplatí dividendy v rovnakej výške ako v roku 2014. Svoj investičný program firma zredukuje o 2 mld. USD na 14 mld. USD. Povedal to v piatok šéf spoločnosti Vagit Alekperov. Vedenie Lukoilu v októbri odporučilo vyplatiť za január až september tohto roka dividendy v sume 60 rubľov (RUB) na obyčajnú akciu. Firma vtedy uviedla, že celkové dividendy za rok 2014 sa oproti roku 2013 zvýšia prinajmenšom o 15 %.

Šéf Lukoilu v piatok novinárom ďalej povedal, že jeho firma plánuje spoločný projekt v Nigérii s americkou ropnou spoločnosťou Chevron Corp. Ide o súčasť snahy Lukoilu hľadať príležitosti mimo ruského ropného odvetvia, ktorému dominuje štát. „Rozhodli sme sa vstúpiť so Chevronom do spoločného projektu v Nigérii, ktorý považujeme za sľubný,“ konštatoval Alekperov. Podľa internetovej stránky Chevronu táto americká firma plánuje spoločný rozvoj nigérijských ropných polí Aparo a Bonga SW.

Lukoil rozširuje svoje podnikanie v zahraničí. Sťažuje mu to však rozhodnutie USA zaradiť Lukoil a ďalšie ruské ropné firmy na zoznam spoločností, ktorých sa týkajú sankcie pre rolu Ruska v ukrajinskej kríze. Firmám, ktorých sa sankcie týkajú, to zamedzilo prístup k zahraničným technológiám a zabránilo západným spoločnostiam spolupracovať s nimi pri ťažbe ropy v Arktíde a pri ťažbe z mora a bridlíc.Čo si o tom myslíte?