Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lukoil a Total chcú spoločne v Rusku ťažiť ropu z bridlíc

Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie
Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie SITA/AP

Francúzska spoločnosť Total a ruská firma Lukoil podpísali dohodu o ťažbe ropy z bridlíc na Sibíri.

Druhý najväčší ruský producent ropy Lukoil a francúzska spoločnosť Total sa dohodli na založení spoločného podniku na ťažbu ropy z bridlíc na Sibíri. Obe firmy dohodu podpísali v piatok na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Šéf Lukoilu Vagit Alekperov uviedol, že spoločný podnik jeho firmy a spoločnosti Total bude ťažiť ropu v oblasti, v ktorej sú jej zásoby zhruba v objeme 500 mil. barelov.

Firma Total vo vyhlásení uviedla, že prieskumné vrty sa začnú v roku 2015. Francúzska ropná firma minulý mesiac konštatovala, že do roku 2020 najväčšiu časť jej produkcie ropy a plynu bude tvoriť ťažba v Rusku. Firma Total sa rovnako ako ExxonMobil, Statoil a Royal Dutch Shell zapojila do rozvoja produkcie ropy z bridlíc v Rusku. Táto ťažba je významnou súčasťou snahy Moskvy udržať produkciu ropy nad hranicou 10 mil. barelov denne.

Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) odhaduje, že zásoby ropy z bridlíc v Rusku sú v objeme 75 mld. barelov. Je to viac ako v USA, kde sa zásoby ropy z bridlíc odhadujú na 58 mld. barelov. USA sú v súčasnosti lídrom ťažby ropy z bridlíc.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. mája 2014 14:44

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...