Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
22. júna 2016 16:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Litva nebola úspešná v miliardovom spore s Gazpromom

Litva argumentovala tým, že Gazprom sa zaviazal dodávať plyn za „spravodlivú cenu“, keď v roku 2004 kúpil 34-percentný podiel v litovskej energetickej firme Lietuvos Dujos, ale neskôr zmenil vzorec na výpočet ceny. Arbitrážny súd však dospel k záveru, že pojem „spravodlivá cena“ je príliš vágny na stanovenie strát.

Litve sa nepodarilo na medzinárodnom arbitrážnom súde v Štokholme vysúdiť kompenzáciu od ruskej spoločnosti Gazprom v spore o cenu plynu. Informovalo o tom v stredu litovské ministerstvo energetiky. Litva chcela od Gazpromu zhruba 1,6 mld. USD ako odškodnenie za to, že podľa nej v rokoch 2004 až 2012 za dodávky plynu účtoval príliš vysoké ceny.

Litovské ministerstvo energetiky argumentovalo tým, že ruský dodávateľ sa zaviazal dodávať plyn za „spravodlivú cenu“, keď v roku 2004 kúpil 34-percentný podiel v litovskej energetickej firme Lietuvos Dujos. Neskôr však Gazprom zmenil vzorec na výpočet ceny a výsledkom bolo zdraženie plynu. Arbitrážny súd však dospel k záveru, že pojem „spravodlivá cena“ je príliš vágny na stanovenie strát a určenie odškodného.

„Neporušili sme zmluvu o dodávkach plynu,“ vyjadril sa Gazprom pre Reuters. „Arbitráž ukončila dlhý a náročný boj s ruským plynárenským gigantom,“ uviedol litovský minister energetiky Rokas Masiulis. Konštatoval pritom, že Gazprom bol nútený zredukovať cenu plynu dodávaného plynovodom po tom, ako Litva začala dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG). Ceny plynu pre domácnosti klesli o vyše 40 % v porovnaní s rokom 2012, kedy Litva predložila spor s Gazpromom na súd, poznamenal minister. Litva očakáva, že v tomto roku jej dovoz LNG z Nórska predbehne import plynu z Ruska prostredníctvom plynovodu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies