Litva chce odkúpiť firmy, ktoré spoluvlastní Gazprom

28. mája 2014 13:04

Litovské štátne firmy ponúkli odkúpenie akcií energetických spoločností, v ktorých je 37,1-percentným akcionárom ruský Gazprom.

Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP

Litovské štátne firmy predložili ponuky na odkúpenie podielov v najväčších energetických spoločnostiach krajiny od ruského Gazpromu a od iných akcionárov po tom, ako minulý týždeň dosiahli podobnú dohodu s nemeckou firmou E.ON. Vilniuská burza v stredu informovala, že štátna firma EPSO-G ponúkla odkúpenie akcií spoločnosti Amber Grid, ktorá je prevádzkovateľom litovského systému prepravy plynu, pri cene 0,762 eura za akciu. Zároveň štátna energetická spoločnosť Lietuvos Energija ponúkla odkúpenie akcií plynárenskej firmy Lietuvos Dujos pri cene 0,653 eura za akciu.

Litovské štátne spoločnosti EPSO-G a Lietuvos Energija vlastnia 56,6 % vo firmách, ktorých ďalšie akcie chcú odkúpiť. Ruský plynárenský gigant Gazprom má vo firmách Amber Grid a Lietuvos Dujos zhodne 37,1-percentný podiel. Zvyšné podiely vlastnia malí akcionári.

Predseda litovskej vlády Algirdas Butkevicius v pondelok oznámil, že Litva vybrala nórsku spoločnosť Statoil na rokovania o svojej prvej zmluve o nákupoch skvapalneného zemného plynu (LNG). Krajina tak chce ukončiť monopol ruskej spoločnosti Gazprom na dodávky plynu na litovský trh. Litgas predtým informoval, že rokuje o päťročnej dohode o dovoze 0,54 mld. kubických metrov plynu ročne prostredníctvom nového LNG terminálu v prístave Klaipeda.Čo si o tom myslíte?