Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
27. októbra 2015 18:41 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Litva chce menej ruského plynu

Zmluva Litvy s Gazpromom o dlhodobej dodávke plynu vyprší v decembri, a ak ruská spoločnosť neponúkne dobrú cenu, tak sa pobaltská krajina chce zamerať na dovoz LNG.

Litva chce znížiť dovoz plynu z Ruska po tom, čo otvorila terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG). Celkový dopyt po plyne pre vykurovanie biomasou klesá. Uviedol to v utorok litovský minister energetiky Rokas Masiulis. Pobaltská krajina stále rokuje s ruským Gazpromom a inými dodávateľmi vrátane firmy Cheniere Energy Inc z USA. „Ak dostaneme od Gazpromu dobrú cenu, tak zmluvu obnovíme a ak nie, tak sa úplne zameriame na LNG. Chceli by sme mať v systéme viac neruského plynu,“ povedal Masiulis na Medzinárodnom týždni energetiky v Singapure. Minister zároveň dodal, že zloženie plynu z USA je podobné zloženiu ruského plynu.

Zmluva Litvy s Gazpromom o dlhodobej dodávke plynu vyprší v decembri. Pobaltský štát stále nespotreboval množstvo plynu ekvivalentné ročnej až jeden a polročnej spotrebe, ktoré môže využiť v budúcom roku. Navyše litovská firma Litoil, zameraná na dovoz LNG, plánuje v rámci päťročnej dohody so spoločnosťou Statoil doviezť z Nórska 540 mil. metrov kubických plynu.

Pritom by mala spotreba plynu v roku 2016 podľa očakávaní klesnúť na 2 až 2,5 mld. metrov kubických, a teda sa znížiť minimálne o tretinu v porovnaní s rokom 2014. Príčinou poklesu je nárast využívania biomasy. Produkcia tepla z biomasy je aj napriek poklesu ceny fosílnych palív o 30 % lacnejšia ako zemný plyn, a preto biomasa momentálne tvorí 70 % v teplárenstve, dodal minister energetiky.

Maximálna dovozná kapacita terminálu na skvapalnený zemný plyn, ktorý otvorila Litva v minulom roku, je až 4 mld. metrov kubických. Toto množstvo plynu by na 80 % pokrylo spotrebu troch pobaltských štátov – Litvy, Lotyšska a Estónska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame