Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplyn
Bioplynová stanica emes.sk
13. júna 2016 13:09 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Liptáci bojujú proti výstavbe bioplynovej stanice

Petíciu proti výstavbe podpísalo viac ako 5 500 občanov Liptovského Mikuláša.

Petíciu proti výstavbe bioplynovej stanice v Liptovskom Mikuláši podpísalo 5 564 občanov. Hárky s podpismi dnes odovzdali aktivisti z občianskeho združenia Za čistý a zdravý Liptov na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.

„Očakávame, že mestské zastupiteľstvo pri prijímaní zmien územného plánu, ktoré boli navrhnuté, vyradí možnosť výstavby bioplynovej stanice na celom území mesta Liptovský Mikuláš,“ uviedol pre agentúru SITA predseda petičného výboru Martin Chrapčiak. Podľa jeho slov veľkokapacitná bioplynová stanica, o ktorej sa uvažovalo, by fungovala len na základe dovozu biologického odpadu z iných oblastí. „Nechceme spraviť z Liptova smetisko na biologický odpad,“ dodal.

„Dá sa povedať, že sme túto petíciu predbehli nejakým spôsobom riešením, pretože jej predmet sa vybavuje už od apríla, odkedy sme zadali spracovávateľovi územného plánu požiadavku na vylúčenie bioplynovej stanice z územia mesta. Samozrejme budeme sa touto petíciou napriek tomu zaoberať podľa zákona o petičnom práve,“ reagovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Chrapčiak považuje počet podpisov za jasný signál od občanov, aby ich požiadavke bolo vyhovené. Podpisy zbierali v Liptovskom Mikuláši, okolitých obciach ako aj v neďalekom Liptovskom Hrádku. Zdôraznil, že zmenu územného plánu budú schvaľovať poslanci v zastupiteľstve, a preto petícia bola dôležitá najmä vo vzťahu k nim. Zastupiteľstvo by sa vzhľadom na zákonné lehoty mohlo materiálom zaoberať koncom júla, prípadne v auguste.

Aktivisti v petícii žiadali, aby mesto Liptovský Mikuláš prijalo zmenu územného plánu mesta v takom znení, ktorá neumožní v budúcnosti v katastri mesta výstavbu žiadneho zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu anaeróbnym procesom (tzv. bioplynovú stanicu).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame