Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Daniel Lipšic
Predseda vlády SR Robert Fico (druhý sprava) a nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic (uprostred v popredí) počas rokovania mimoriadnej 24. schôdze NR SR. Bratislava. SITA
19. septembra 2013 13:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Lipšic nevzdáva boj proti kúpe plynární

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic nevzdal boj proti kúpe 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom. Na štvrtkovej tlačovej besede predstavil podľa svojich slov tretí dôkaz, ktorý usvedčuje vládu Roberta Fica, že celý proces kúpy plynární riadi finančná skupina a oligarchovia. Tým dôkazom má byť založenie spoločnosti SPP Infrastructure v holandskom Amsterdame finančnou skupinou J&T. Pomocou tejto firmy by sa mala uskutočniť reorganizácia v celej skupine SPP. „Tá firma bola v Amsterdame založená spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH) a J&T v máji tohto roka,“ uviedol Lipšic, pričom upozornil, že vláda rozhodla o kúpe SPP až v septembri tohto roka.

Opozičnému poslancovi sa nepozdáva, že vo firme SPP Infrastructure má zástupcov iba EPH. „Za štát tam nie je nikto. Sú tam len dvaja konatelia za EPH,“ podotkol Lipšic. Poslanec taktiež upozornil, že novozaložená firma v Holandsku si už zobrala úver vo výške 750 mil. eur, za ktorý ručí slovenská firma Eustream, v súčasnosti 100-percentná dcérska firma SPP, v ktorej má štát 51 % akcií a EPH 49 % akcií. „Kde je tých 750 mil. eur? Vie to pán predseda vlády? Sú len dve možné odpovede. Po prvé vláda nevie, kde je tých 750 mil. eur, čo by išlo zo strany finančných skupín o obrovský podvod. Druhá možnosť je, že vláda o tom vie, a potom je to ešte horšie, keďže nemá vo firme SPP Infrastructure žiadneho človeka, ktorý by to tam kontroloval,“ konštatoval Lipšic.

Spoločnosť EPH odmieta tvrdenia nezaradeného poslanca. „Spoločnosť SPP Infrastructure Financing v Holandsku bola založená vo vlastníctve SPP, a.s, ako technická firma pre realizáciu emisie dlhopisov pre spoločnosť Eustream. Spoločnosť Eustream pripravovala transakciu podľa obvyklých postupov pre vydávanie veľkých medzinárodných emisií dlhopisov. Štruktúra transakcie bola preferovaná zo strany zahraničných bánk, ktoré sa zúčastnili na transakcii. Ich záujem bol, aby sídlo emitenta bolo v jurisdikcii, ktorá je obvykle používaná pre emisie medzinárodných dlhopisov. Ak by toto kritérium nebolo použité, znamenalo by to zbytočné úrokové znevýhodnenie emisie,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Podľa EPH išlo o štandardnú, riadne odkonzultovanú operáciu medzi akcionármi. „Schvaľovací proces zahrňoval súhlas orgánov Eustreamu a dokonca aj súhlas orgánov materskej spoločnosti SPP. Transakcia bola vedená špičkovými právnymi a finančnými poradcami. Pri vydávaní sa postupovalo profesionálne s obvyklými štandardami medzinárodných trhov. Aranžujúcimi bankami boli špičkové bankové ústavy ako JP Morgan, Citi bank, ING, Erste, KBC,“ zdôraznil Častvaj.

Podľa neho všetky peniaze z emisie sú uložené v hotovosti na účtoch spoločnosti Eustream na Slovensku, v slovenských bankových inštitúciách Tatrabanka a Slovenská sporiteľňa. „EPH dôrazne vyzýva politickú stranu NOVA Daniela Lipšica, aby svojimi snahami zaťahovať jednu z najdôležitejších firiem Slovenska do politického boja prestala poškodzovať ako meno SPP, EPH, tak aj samotnej Slovenskej republiky,“ konštatoval Častvaj.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies