Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Likvidácia jadra nám zvýši ceny elektriny nepatrne

Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk

Národný jadrový fond na základe údajov Štatistického úradu SR o minuloročnej inflácii rozhodol, že sadzba odvodu na zadný palivový cyklus sa zvýši od júla zo súčasných 3,20 eura na 3,21 eura za megawatthodinu.

Na vyraďovanie jadra budú Slováci od júla platiť v koncových cenách elektriny zhruba rovnakú sumu ako v súčasnosti. Môžu za to ďakovať minuloročnej inflácii, ktorá bola podľa údajov Štatistického úradu vo výške 0,2 %. Sadzba odvodu na takzvaný zadný palivový cyklus sa tak zvýši len o 0,01 centu. „Na základe hodnoty koeficientu jadrovej inflácie vydaného Štatistickým úradom SR za minulý rok sa koncovým odberateľom efektívna sadzba odvodu z dodanej elektriny, ktorý odvádzajú na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadmi, zvyšuje od 1. júla tohto roka na hodnotu 3,21 eura za megawatthodinu,“ informoval v oznámení predseda Rady správcov Národného jadrového fondu Ladislav Éhn.

Platia aj prevádzkovatelia

V súčasnosti platia odberatelia elektriny na likvidáciu jadra 3,20 eura za megawatthodinu. Okrem odberateľov prispievajú do Národného jadrového fondu aj prevádzkovatelia jadrových zariadení. Tí platia ročný fixný poplatok vo výške 13,4 tis. eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 6. apríla 2015 15:58

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...