Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nr sr
Poslanec NR SR Karol Galek SITA
7. februára 2018 14:07 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Liberáli chcú zverejňovať cenové návrhy monopolov. Minister sa diskusii nebráni.

Liberáli už predložili do parlamentu potrebné zmeny energetických zákonov.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce v parlamente presadiť zmeny energetických zákonov, ktoré by umožnili väčšiu informovanosť ľudí o cenotvorbe energií na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa poslancov za SaS Karola Galeka a Jany Kiššovej by mal regulačný úrad na svojej internetovej stránke zverejňovať všetky cenové návrhy energetických a vodárenských monopolov.

„Princíp nášho zákona je veľmi jednoduchý. Chceme cenotvorbu otvoriť verejnej kontrole pre všetkých spotrebiteľov energií. Zverejňované by boli všetky ekonomicky oprávnené náklady, čiže náklady na energie, mzdové náklady, odmeny, odpisy, nájomné, opravy, údržby, úvery a iné režijné náklady vstupujúce do regulovanej ceny,“ poznamenal poslanec Galek.

Minister pripravený na diskusiu

Podľa SaS by sa týmto opatrením dalo ušetriť ročne až 60 miliónov eur. „Ešte v roku 2012 zaviedla Ficova vláda tzv. osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach. Bol zavedený na štyri roky a od vlaňajšieho roka na neurčito, pričom na dva roky sa jeho výška dokonca zdvojnásobila. Len tak, lebo máme nedokonalú reguláciu, tak sa vláda rozhodla zaviesť takúto nepriamu daň a zvýšiť si tak „malú domov“ z prehnaného príjmu, ktorý si distribučné spoločnosti od ľudí nechávajú platiť. Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktoré máme na Slovensku jedny z najvyšších cien energií v EÚ,“ myslí si podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Minister hospodárstva Peter Žiga sa nebráni diskusii o danej téme. Upozorňuje však, že je jednoduché niečo navrhovať, ale je dôležité za to niesť aj zodpovednosť. „Pozrieme sa na to, či prinášajú niečo nové, alebo sa len snažia zaujať priestor témou, o ktorej my hovoríme už asi rok. Je jednoduché niečo navrhovať z priestoru opozície a neniesť za to zodpovednosť. Druhá vec je urobiť to tak, aby dopady na štátny rozpočet, aj na konečných zákazníkov boli čo najnižšie. My máme túto zodpovednosť a preto musíme postupovať transparentne a otvorene. Ja vítam akúkoľvek iniciatívu opozície a mám rád aj veľmi odbornú debatu,“ konštatoval Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame