Liberáli by chceli zaviesť reguláciu ceny domáceho uhlia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hornonitrianske bane Prievidza HBP uhlie
Hornonitrianske bane Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky. Foto: Ilustračné, SITA

Poslanci SaS navrhujú regulovať cenu uhlia, prostredníctvom ktorého musia elektrárne vyrábať elektrinu. Taktiež navrhujú zmenu systému pri vyhlasovaní všeobecného hospodárskeho záujmu v energetike.

Už dávnejšie je známe, že opozícii sa nepozdáva dotovanie doma vyťaženého uhlia určeného na výrobu elektriny. Skupina poslancov Národnej rady SR zo strany SaS sa preto chce pokúsiť na nasledujúcej októbrovej schôdzi parlamentu daný status quo pri dotovaní uhlia všetkými odberateľmi elektriny zmeniť. Novelami zákonov o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach navrhujú regulovať cenu uhlia, prostredníctvom ktorého musia elektrárne vyrábať elektrinu. Taktiež by radi dosiahli zmenu systému pri vyhlasovaní všeobecného hospodárskeho záujmu v energetike, vďaka ktorému musia elektrárne vyrábať elektrinu z domáceho uhlia. „Chceme zaviesť systém a spravodlivosť do energetiky a v rámci možností ju odpolitizovať,“ uviedol jeden z predkladateľov poslanec Karol Galek.

Už od budúceho roka

Regulovať cenu domáceho uhlia by chceli opoziční poslanci už od budúceho roka. „Zmluvná cena uhlia je v súčasnosti akceptovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako základný vstup pre určenie ceny za výrobu elektriny z domáceho uhlia, a to napriek tomu, že trh s domácim uhlím na Slovensku v podstate neexistuje. To znamená, že trh je zjavne ohrozený vplyvom nedostatočne rozvinutého konkurenčného prostredia, ktoré môže mať za následok dojednávanie neprimeranej ceny uhlia, keďže ani výrobca elektriny nie je motivovaný k znižovaniu ceny uhlia. Tá sa totiž v celom rozsahu zohľadní v cenovej regulácii a premietne do tarify za prevádzkovanie systému hradenej koncovými odberateľmi elektriny,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci SaS.

Potrebná regulácia

Ak chceme podľa nich zvýšiť transparentnosť cenotvorby elektriny vyrobenej z domáceho uhlia a viac ochrániť spotrebiteľov elektriny, ktorí na základe všeobecného hospodárskeho záujmu musia v cenách elektriny prispievať na podporu ťažby uhlia, je potrebné zaviesť cenovú reguláciu aj na úrovni výrobcu domáceho uhlia. „Aplikácia predpisu do praxe neprinesie žiadnu komplikáciu v činnostiach regulovaných subjektov ani koncových spotrebiteľov energií. Naopak by mala zaistiť transparentnejšie prostredie v energetike,“ konštatovali poslanci.

Ďalšia kompetencia pre ÚRSO

Regulovať cenu uhlia by mal podľa poslancov za SaS Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten istý úrad, ktorého vedenie liberálom prekáža už niekoľko rokov. „Právomoc cenového orgánu pri predaji domáceho uhlia môže vykonávať Ministerstvo financií SR, avšak z dôvodu vyššej miery poznania prostredia výroby elektriny z domáceho uhlia, ako aj existujúceho vhodného technického a personálneho zabezpečenia, je na mieste presunutie tejto pôsobnosti na ÚRSO,“ uviedli poslanci.

Sprísniť všeobecný hospodársky záujem

Zmeny vo vydávaní všeobecného hospodárskeho záujmu by mali sprehľadniť a sprísniť ich vydávanie. „Vydanie všeobecného hospodárskeho záujmu bude podľa nášho návrhu podmienené analýzou. Tá je síce potrebná už aj dnes, avšak naša novela zákona o energetike bude jasne definovať, ktoré vplyvy majú byť hodnotené. Všeobecný hospodársky záujem bude možné vydať najviac na tri roky s každoročným vyhodnotením jeho účelnosti,“ uzavrel Galek.

Ohrozené Nováky?

Spotrebitelia elektriny v súčasnosti prispievajú prostredníctvom úhrady tarify za prevádzkovanie systému v koncovej cene elektriny na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia ročne sumou približne 90 miliónov eur. Podľa novej vyhlášky regulačného úradu by sa však výška doplatku od spotrebiteľov elektriny na podporu domáceho baníctva mala znížiť od nového roka na približne 70 miliónov eur. S čím nesúhlasia Slovenské elektrárne, ktoré tvrdia, že to iba prehĺbi ich stratu v tepelnej elektrárni v Novákoch. Slovenský dominantný výrobca elektriny už dal jasne najavo, že ak sa nič nezmení, s výrobou elektriny v tak stratovej elektrárni od začiatku nového roka nepočíta.

Podpora od premiéra

Podľa všeobecného hospodárskeho záujmu by sa mali odberatelia elektriny skladať na podporu slovenského baníctva najmenej do roku 2030. Ak sa vládna garnitúra nezmení, je dosť reálne, že sa to aj naplní. Súčasný premiér Robert Fico totiž pri príležitosti Dňa baníctva pred zhruba dvoma týždňami jednoznačne vyhlásil: „Chcem ubezpečiť baníkov na Slovensku, že pokiaľ budem predsedom vlády, tak moja vláda sa nikdy nebude otáčať baníkom chrbtom“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky