LETNÝ ŠPECIÁL: Politické ÁNO pre rozumnú podporu OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Strany Sieť, SaS a KDH by zrušili sankciu v podobe odobratia ročnej podpory pre výrobcov zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju oznamovaciu povinnosť voči regulačnému úradu či distribučnej spoločnosti. Strana Smer-SD, SNS a Most-Híd volajú po dodržiavaní prijatých zákonov.

Eldorádo v podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktoré Slovensko zažilo pred zhruba siedmimi až ôsmimi rokmi, zanechalo u našich spotrebiteľov prinajmenšom nesúhlas s rozvíjaním tohto zdroja energie. Súčasné politické špičky pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami avizujú, že podporovať zelenú energiu je potrebné, ale len v rozumnej miere a len takú, ktorá sa vyplatí. Niektoré politické strany sú ochotné celý systém podpory prekopať, a nastaviť nový model. Politických strán sme sa taktiež opýtali, aký postoj v prípade úspechu v parlamentných voľbách zaujmú pri sankcii v podobe odobratia ročnej podpory pre výrobcov zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju oznamovaciu povinnosť voči regulačnému úradu či distribučnej spoločnosti. Niektorí by ju bez váhania zrušili, iní zase volajú po dodržiavaní prijatých zákonov.

Smerácke malé domové elektrárne

Najsilnejšia politická strana Smer-SD je presvedčená, že najlepšou podporou obnoviteľných zdrojov je podpora vo forme dotácii pre domácnosti na nákup malých OZE. Už na jeseň by sa mohli domácnosti uchádzať o podporu na nákup a inštaláciu napríklad malej veternej elektrárne či slnečných elektrární. Celkovo by malo ísť na túto podporu viac ako 100 miliónov eur. „Čiže Slovensko ide aj cestou podpory obnoviteľných zdrojov, tak ako si každá krajiny musí vytvárať vlastný energetický mix, ktorého súčasťou musia byť aj obnoviteľné zdroje. Pri podpore využívania OZE je potrebné vziať do úvahy náklady tejto podpory, ktoré sa prenášajú do koncových cien elektriny a zamerať rozvoj OZE nákladovo efektívnym spôsobom,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa strany Smer-SD Ľubica Končalová.

Sankciu by nezrušili

V súčasnosti vládnuca strana nevidí dôvod na zrušenie sankcie v podobe odobratia ročnej podpory pre výrobcov elektriny, ktorí nesplnili svoju oznamovaciu povinnosť. „Povinnosť pre výrobcov zelenej elektriny vrátiť do 15. apríla kalendárneho roku doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal, a do 15. augusta oznámiť regulačnému úradu a distribučnej spoločnosti, že sa o podporu budú uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku nie je žiadnou novinkou. Novou okolnosťou je to, že sankcia za nenaplnenie tejto povinnosti v podobe straty nároku na ročnú štátnu podporu na energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov, sa už vykonáva, resp. vymáha. Treba uviesť, že zdroje na túto podporu platíme všetci vo forme vyšších koncových cien elektriny,“ konštatovala Končalová.

Sieť chce podporu OZE meniť

Strana Sieť Radoslava Procházku plánuje v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov úplnú reformu. „Máme pripravených niekoľko scenárov plošného prehodnotenia podpory starým aj novým výrobcom OZE a individuálneho prepočítania rozsahu poskytnutej podpory u každého poberateľa, čím sa dopad príspevkov za OZE podstatne zníži a premietne sa do zníženia koncovej ceny elektrickej energie,“ sľubuje hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Podľa strany Sieť by mala podpora smerovať prevažne len na také technológie, ktoré súčasne s výrobou elektriny zabezpečia aj výrobu využiteľného tepla s dôrazom na využiteľné teplo dodávané komunálnej sfére.

Čo sa týka sankcie pre výrobcov elektriny, strana Sieť je za jej okamžité zrušenie. „Oznamovaciu povinnosť voči regulátorovi považujeme za neadekvátne administratívne šikanovanie zo strany regulačného úradu, ktoré si zjavne nevie rady so svojimi vlastnými problémami. Je to práve ÚRSO, ktoré nezvládlo systém podpory hneď na začiatku a celá agenda sa im dnes vymkla z rúk,“ konštatovala Ducká.

Zrušenie súčasnej podpory?

Kresťanskí demokrati sú za podporu zelenej energie, ale spôsobmi, ktoré nedeformujú celý energetický trh. „Dotácie výkupných cien energie z obnoviteľných zdrojov sú jedným z najnegatívnejších aspektov podpory OZE, ktoré sa okrem iných aspektov významne podieľajú na vysokých cenách koncových cien energií tak pre domácnosti, ako aj pre podniky. Ich úplne odstránenie musí byť prvoradou úlohou každej novej vlády,“ zdôraznil podpredseda KDH Ján Hudacký. Podľa neho podpora a rozvoj OZE musí byť založená na vyššom stupni liberalizácie energetického prostredia. „To znamená viac flexibility pri pripájaní do sieti, znížovaní sieťových poplatkov, menej regulácie a byrokrácie,“ dodal Hudacký. Veľký potenciál vidí pri OZE v geotermálnych zdrojoch.

V otázke sankcie pre výrobcov elektriny sú kresťanskí demokrati pripravení zmeniť zákon o podpore OZE. „Riešením môže byť aj novela zákona o podpore OZE s novým ustanovením o úhrade doplatku za rok 2015 pre dotknuté subjekty s jeho rovnomerným plnením do konca zmluvného vzťahu s distribučnou spoločnosťou. Po tejto lehote by už však dotácie na výkupné ceny energie prestali existovať aj pre existujúce subjekty. Novela musí tiež riešiť Zrušenie akýchkoľvek dotácií na výkupné ceny pre nových výrobcou energií z OZE,“ uzavrel Hudacký.

Geotermálna budúcnosť

Geotermálne zdroje by radi podporili aj politici zo strany Most-Híd. „Slovensko by malo predovšetkým začať viac využívať svoj potenciál v oblasti hydroenergie. A to nielen na klasických vodných tokoch, ale aj geotermálnych prameňoch, ktorých má Slovensko neúrekom,“ myslí si hovorca Most-Híd Matej Kováč. Strana Most-Híd je v otázke sankcie pre výrobcov elektriny presvedčené, že pravidlá by mali rešpektovať všetci všade. „Jednoznačne sme za to, aby si výrobcovia elektrickej energie plnili svoje povinnosti voči regulátorovi a distribučným spoločnostiam,“ zdôraznil Kováč.

Zákony sa majú dodržiavať

Aj národniari upozorňujú, že sa musia prijaté zákony dodržiavať. „Budeme zároveň presadzovať také zmeny v legislatíve, aby štátna správa a regulátor nepôsobili len ako subjekty, ktoré vedia sankcionovať účastníkov trhu, ale majú pôsobiť preventívne a vedia podať pomocnú ruku,“ uviedla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Využiteľnosť energetického potenciálu Slovenska v obnoviteľných zdrojoch chce SNS podporovať cez dotačné schémy, ktorých základnými kritériami má byť efektívnosť investície, stabilita prenosovej sústavy a dopad na ceny energií.

Liberáli vinia Smer-SD

Za súčasným systémom podpory obnoviteľných zdrojov energií vidia liberáli zo strany SaS nepodarenú taktovku strany Smer-SD. „Chýbajúca dlhodobá koncepcia má za následok zvýšené distribučné poplatky, kde sa podpora premieta, a hlavne odpor značnej časti spoločnosti, ktorá za obnoviteľnými zdrojmi vidí iba spôsob na rýchle zbohatnutie pár vyvolených. Prvoradou by preto mala byť očista tejto „značky“ a obmedzenie akejkoľvek podpory na nevyhnutné minimum,“ myslí si tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek, podľa ktorého by mal ďalší rozvoj zelenej energie zostať v rukách voľného trhu.

Strana SaS by nad zrušením sakcie v podobe odobratia ročnej podpory výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnili už viackrát spomínanú oznamovaciu povinnosť, nezaváhali. „Táto sankcia je v porovnaní s relevantnosťou oznamovacej povinnosti absolútne neprimeraná,“ konštatoval Galek.

Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SKOK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však doposiaľ neobdržali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať